Kosiniak-Kamysz: daliśmy podwalinę pod projekt zerowego VAT na żywność

Autor: PAP 23 grudnia 2021 10:01

Kosiniak-Kamysz: daliśmy podwalinę pod projekt zerowego VAT na żywność Władysław Kosiniak-Kamysz/ fot. PTWP

My podwalinę pod projekt zerowego VAT na zdrową żywność daliśmy dwa lata temu; ceny - nie tylko prądu i gazu, ale też żywności - drastycznie poszły w górę, i te święta na pewno będą najdroższe od lat - ocenił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef Stronnictwa, wraz z parlamentarzystami PSL i członkami Forum Młodych Ludowców, wziął udział w środowej akcji wręczania świątecznych upominków napotkanym na Rynku mieszkańcom Krakowa.

Kosiniak-Kamysz o zerowym VAT na zdrową żywność

Podczas krótkiego briefingu prasowego omówił wyzwania, z jakimi jego formacja mierzyła się w tym roku. W kontekście nachodzących świąt nawiązał do kwestii zerowego VAT na zdrową żywność. "My z tym projektem szliśmy do wyborów w 2019 r. Wielu mówiło, że to jest niemożliwe, że Unia takich regulacji nie przyjmie. Dzięki naszym europosłom udało się to przeprowadzić w Parlamencie Europejskim. Złożyliśmy taką ustawę w parlamencie polskim i dobrze, że dzisiaj premier zgłasza też taki wniosek do Komisji Europejskiej" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

2 grudnia wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował w Sejmie o złożeniu do KE wniosku o zgodę na obniżenie stawki VAT na żywość do 0 proc. Jest to jeden z potencjalnych elementów tarczy antyinflacyjnej, którego wdrożenie zależy od zgody KE. Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni podczas środowej konferencji prasowej w Brukseli poinformował, że zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.

"My tę podwalinę pod projekt zerowego VAT na zdrową żywność daliśmy dwa lata temu. Dziś on wchodzi w życie, jest to nasz sukces. Cieszymy się, że rząd posłuchał w tym wypadku racjonalnej opozycji" - komentował Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, jego formacja chce, żeby projekt został też rozpatrzony w Sejmie. "Nie ma na co czekać, panie premierze (...), ten zerowy VAT na zdrową żywność Polakom się po prostu należy, bo ceny - nie tylko prądu i gazu, ale też żywności - drastycznie poszły w górę, i te święta na pewno będą najdroższe od lat" - podkreślił polityk, zwracając się do szefa rządu.

Wniosek rządu o obniżenie do zera podatku VAT na żywność

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że "jakiś czas temu" złożył wniosek o obniżenie do zera podatki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, ale cały czas nie ma na niego odpowiedzi.

Minister finansów Tadeusz Kościński zadeklarował wcześniej w środę, że spodziewa się, iż VAT na żywność będzie zerowy od 1 lutego, a obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc. "To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie" - mówił Kościński w Polskim Radiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI