×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kontrole finansowania programów z unijnych środków trafią do KAS

Autor: PAP 05 stycznia 2023 10:23

Kontrole finansowania programów z unijnych środków trafią do KAS Senacka komisja bez poprawek do ustawy o IJHAR-S i KAS/ fot. shutterstock

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do ustaw o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe przepisy przenoszą kontrole finansowania programów z unijnych środków z IJHAR-S do KAS.

Chodzi o przeniesienie kontroli ex-post finansowania ze środków unijnych programów: owoce i warzywa oraz mleko w szkołach oraz dot. wsparcia pszczelarstwa.

Senacka komisja nie wniosła poprawek do ustawy o IJHAR-S i KAS

Senatorowie nie mieli uwag do uchwalonych przez Sejm w połowie grudnia ub.r. ustaw.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przedstawiając ustawę wyjaśnił, że dotychczasowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) związane są z kontrolą transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy to przejęcia kontroli wydatkowania środków na te programy, która wykonywana jest ex-post. Podkreślił, że ustawa ma na celu zwiększenie efektywności nadzoru nad prawidłowością dokonywanych transakcji finansowych.

Obecnie prawidłowość takich wypłat sprawdzał IJHARS. Projektowana ustawa powierza te zadania dyrektorom administracji izb skarbowych. Nowe rozwiązania umożliwią IJHARS skoncentrowanie się na kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Ponadto Ministerstwo Finansów przejmie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadanie dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.

Pracownicy IJHARS i ministerstwa rolnictwa, wykonujący obecnie kontrole, staną się pracownikami KAS lub ministerstwa rolnictwa. Zostaną też przeniesione planowane wydatki na ich wynagrodzenia - poinformował Romanowski.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2023 r., przy czym od 15 lutego 2023 r. mają obowiązywać przepisy dotyczące obowiązku przekazania do końca lutego wykazu pracowników IJHARS do KAS.

Ustawa będzie jeszcze omawiana na posiedzeniu plenarnym Senatu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI