Konstantynów: Grad zniszczył sady. Odszkodowanie nie dla wszystkich sadowników

Autor: www.slowopodlasia.pl 12 sierpnia 2021 11:09

Konstantynów: Grad zniszczył sady. Odszkodowanie nie dla wszystkich sadowników Konstantynów: Grad zniszczył sady. Odszkodowanie dopiero od 30 proc. strat/fot. shutterstock.com

Do urzędu gminy w Konstantynowie wciąż wpływają wnioski o odszkodowanie od rolników, którzy ponieśli znaczne straty w wyniku gradu, który spadł 11 czerwca. Póki co nie wiadomo, kiedy sadownicy mogą liczyć na wypłatę funduszy z ubezpieczenia. Nie wszyscy mogą liczyć na odszkodowanie - informuje Słowo Podlasia.

- Dotychczas wpłynęło dwadzieścia wniosków od sadowników. Komisja rozpoczęła szacowanie strat. Sporządzane są protokoły, które następnie zostaną przekazane do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Obecnie nie wiemy, na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy. Jeżeli protokoły zostaną przesłane, zapewne zostaną uruchomione odpowiednie mechanizmy przez stronę rządową. Jednak szkody, by je uwzględnić, muszą być oszacowane na minimum 30 proc. strat w gospodarstwie– informuje wójt Romuald Murawski w rozmowie ze Słowem Podlasia.

Grad z 11 czerwca zniszczył ok. 70 proc. sadów Tomasza Dudka z gminy Konstantynów. – Najbardziej zniszczone są wiśnie i jabłka oraz częściowo porzeczka. Wiśnia nadaje się jedynie na sprzedaż przemysłową, ale na taką nie ma chętnych. Nie nadaje się na mrożenie, więc pewnie zostanie na drzewie. W dodatku połowa została zbita przez grad, więc resztę można sobie dopowiedzieć – mówi sadownik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI