Koniec wsparcia dla producentów jabłek. Wypłacono 56,35 mln zł

Autor: Sadyogrody.pl / ARiMR 03 października 2022 09:52

Koniec wsparcia dla producentów jabłek. Wypłacono 56,35 mln zł 30 września 2022 r., zgodnie z unijnym prawem, dobiegła końca realizacja nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek. / fot. shutterstock

30 września 2022 r., zgodnie z unijnym prawem, dobiegła końca realizacja nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek. Ile pieniędzy trafiło do sadowników?

Pomoc dla producentów jabłek

Od 2 maja do 30 czerwca 2022 r. wnioski o przyznanie wsparcia w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza” mogli składać producenci jabłek. ARiMR zarejestrowała ponad 2,4 tys. takich wniosków na łączną kwotę ok. 59,36 mln zł.  Wynikająca z nich ilość owoców to ok. 198 tys. ton. Pomoc wypłacana była od początku lipca 2022 r. Po weryfikacji złożonych dokumentów 2,35 tys. sadowników otrzymało blisko 56,35 mln zł.

Wsparcie skierowane było do producentów jabłek deserowych II klasy, którzy nie sprzedali ich z powodu ograniczonych możliwości eksportowych, i którzy w okresie od 2 maja 2022 r. do 23 czerwca 2022 r. dostarczyli niesprzedane owoce do zakładów przetwórczych, które zgłosiły się do udziału w tym mechanizmie. Maksymalna ilość owoców objęta tym dofinansowaniem to 200 tys. ton.

Sadownicy apelują o kolejną pomoc 

Jedna pomoc dobiegła końca ale konieczne jest dalsze wsparcie dla sektora sadowniczego. Ceny tegorocznych jabłek są bardzo niskie a gospodarstwa sadownicze są w coraz trudniejszej sytuacji finansowej.

Zobacz: Ceny jabłek to dramat! Sadownicy apelują do Premiera o pomoc

Coraz gorsza kondycja tego sektora doprowadziły do zorganizowania spotkania sadowników, właścicieli przetwórni i władz powiatu w Sandomierzu. W efekcie spotkania wszyscy uczestnicy poparli treść apelu polskich sadowników ziemi sandomierskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI