Komu rolnik może swobodnie sprzedać ziemię?

$data.author.description Autor: farmer.pl 28 lutego 2020 10:26

Komu rolnik może swobodnie sprzedać ziemię? Sprzedaż gruntów rolnych jest ograniczona wieloma przepisami / fot. shutterstock

Sprzedaż gruntów rolnych jest ograniczona wieloma przepisami i regułami prawnymi. Zapytaliśmy w KOWR, w jakich sytuacjach i komu, rolnik może natychmiast sprzedać grunty, bez obaw o konsekwencje - czytamy w serwisie Farmer.pl.

Zwróciliśmy się z prośbą do Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR w sprawie komentarza dotyczącego reguł związanych ze sprzedażą gruntów i nieruchomości rolnych.

Zapytaliśmy ekspertów z KOWR-u, na co rolnik musi zwrócić uwagę jeżeli chce sprzedać nieruchomość rolną (grunty rolne), aby określić nawet wstępnie czy może to zrobić bez konieczności składania wniosku do Dyrektora Generalnego KOWR?

Poniżej publikujemy następujący komentarz, który otrzymaliśmy z Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR:

Z uwagi na powyższe zakładając, że pytania dotyczą obrotu nieruchomościami na rynku prywatnym, a w szczególności kwestii związanych ze stosowaniem aktualnych przepisów art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1362) – czyli przepisów odnoszących się do ustawowych obowiązków i ograniczeń określonych tymi przepisami nabywców nieruchomości rolnych – przedkładamy informację ogólną w zakresie stosowania obecnie obowiązujących przepisów ww. ustawy.

5 letnie "uziemienie" gruntów rolnych

Należy wskazać, że ustawodawca w art. 2b ust. 1 ustawy określił, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.

Podkreślić należy, że obowiązek, o którym mowa w art. 2b ust. 1 ustawy, dotyczy prowadzenia „gospodarstwa rolnego”, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna. Zatem istotę tego obowiązku należy wiązać bezpośrednio z koniecznością prowadzenia gospodarstwa rolnego, nie zaś z samym faktem nabycia nieruchomości rolnej. Ustawodawca określił bowiem, że pod pojęciem „gospodarstwa rolnego” należy rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej lub łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha.

Więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.