Komisja za projektem ws. zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich

Autor: PAP 13 kwietnia 2021 16:14

Komisja za projektem ws. zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich Komisja opowiedziała się za projektem ws. zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich/ fot. shutterstock

Sejmowa komisja rolnictwa skierowała do dalszych prac projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego nie wnosząc do niego poprawek. Projekt dostosowuje m.in. polskie prawo do unijnych przepisów.

  • Nowelizacja przewiduje wprowadzenie szeregu usprawniających wydatkowanie unijnych pieniędzy w ramach dopłat bezpośrednich
  • Zgodnie z projektem polskie przepisy mają być dostosowane do unijnego rozporządzenia

Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka wyjaśniła, że projektowana nowelizacja przewiduje wprowadzenie szeregu usprawniających wydatkowanie unijnych pieniędzy w ramach dopłat bezpośrednich jak w PROW.

Przede wszystkim chodzi o dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia. Zgodnie z nimi zostają usunięte zapisy dotyczące ostatecznego termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie i zmian do tych wniosków. Teraz będą to ustalać kraje członkowskie.

W projekcie określono, że ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o dopłaty minie 31 maja roku, w którym wniosek został złożony. Natomiast termin składania wniosków pozostaje niezmieniony, tj. od 15 marca do 15 maja - poinformowała wiceminister.

W projekcie upoważniono ministra rolnictwa i rozwoju wsi do przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.).

Ponadto, projektowana ustawa wprowadza przepisy dotyczące możliwości wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych, wykonanych i przesyłanych przez stronę postępowania z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie o przyznanie dopłat bezpośrednich czy płatności do tytoniu oraz innych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Według projektu, prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz zintegrowanego systemu kontroli dla celów naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych.

Najwięcej dyskusji wzbudził przepis dotyczący publikacji listy odmian konopi włóknistych, dla których nie będzie można otrzymać dopłaty bezpośredniej. Posłowie: Jarosław Sachajko (Kukiz-15), Małgorzata Tkacz (KO) wskazywali, że takie przepisy spowodują problemy dla rolników biorących udział w programach rolno-środowiskowych. Chodzi to o odmianę konopi Finola, która jest łatwa w uprawie. Posłowie zwracali też uwagę, że w niektórych unijnych krajach (Włochy, Czechy) te konopie są uprawiane. Zawartość substancji halucynogennej (THC) w tej odmianie przekracza jednak dozwolone 0,2 proc.

Gembicka wyjaśniła, że usunięcie przepisów dot. konopi z projektowanej ustawy nic nie zmieni, bo będą one i tak obowiązywały z mocy unijnego rozporządzenia.

Projekt jest procedowany w tzw. szybkim terminie, gdyż już rozpoczęła się kampania zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie, której dotyczą projektowane przepisy. Wiceminister wyjaśniła, że późny termin przygotowania krajowej nowelizacji spowodowany jest tym, iż dopiero 29 marca br. zostało opublikowane unijne rozporządzenie w tej sprawie.

Projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a przepisy dotyczące udostępniania danych przez ARiMR zaczną obowiązywać 12 czerwca 2021 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI