Komisja sejmowa za obniżeniem akcyzy dla małych producentów alkoholu

Autor: PAP 09 grudnia 2021 08:15

Komisja sejmowa za obniżeniem akcyzy dla małych producentów alkoholu Podczas pracy w Komisji Finansów do projektu przyjęto poprawki legislacyjne. / fot. shutterstock

Za projektem nowelizacji ustawy o akcyzie obniżającym wysokość tego podatku na wyroby alkoholowe wytwarzane przez małych producentów opowiedziała się w środę sejmowa komisja finansów publicznych.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracowały Podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego oraz Komisja Finansów Publicznych.

Referując członkom komisji finansów efekty prac w Podkomisji poseł Piotr Polak wyjaśnił, że projekt ustawy implementuje dyrektywy i rozporządzenia unijne, a podczas posiedzenia podkomisji zgłoszono do niego dwie poprawki.

Podczas pracy w Komisji Finansów do projektu przyjęto poprawki legislacyjne. Odrzucono natomiast poprawkę posła KO Arkadiusza Marchewki, która - jak mówił - stanowiła odpowiedź na wątpliwości zgłoszone przez stronę społeczną i proponowała opóźnienie o miesiąc wejścia w życie przepisu dotyczącego opodatkowania piwa, by dać ich producentom więcej czasu na dostosowanie się.

Jak twierdził obecny na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Piotr Patkowski, regulacja ta wprost realizuje przepisy unijne i musi zostać wdrożona w tym kształcie. Patkowski przekonywał, że przepis był w projekcie od dawna i branża miała czas, by się z nim zapoznać.

Wdrożenie dyrektyw unijnych 

Głównym celem zmian zawartych w projekcie jest wdrożenie trzech dyrektyw unijnych - horyzontalnej, obronnej i alkoholowej. Chodzi o elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem przy użyciu systemu EMCS. Jak tłumaczono podczas prac, obecnie przemieszczanie jest monitorowane przy użyciu dokumentów papierowych.

Kolejną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, co będzie polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy oraz na dodaniu do ustawy definicji małego, niezależnego producenta. Na rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

W projekcie proponuje się także m.in. uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI