Komisja rolnictwa nie poparła poprawek ws. finansowania organizacji w Copa-Cogeca

Autor: PAP 11 sierpnia 2021 11:41

Komisja rolnictwa nie poparła poprawek ws. finansowania organizacji w Copa-Cogeca Komisja rolnictwa nie poparła poprawek ws. finansowania organizacji w Copa-Cogeca/fot. shutterstock.com

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w środę poprawek zaproponowanych przez Senat, dotyczących finansowania Krajowej Rady Spółdzielczej w unijnej organizacji rolników Copa-Cogeca.

Ustawa uchwalona przez Sejm 8 lipca br. zakłada, że w latach 2021-2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Obecnie do Copa-Cogeca należy pięć polskich organizacji, których przynależność jest finansowana z budżetu państwa: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna", Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona" oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Senat zaproponował, by z budżetu finansować Krajową Radę Izb Rolniczych.

W środę komisja rolnictwa nie zaakceptowała tej propozycji. Także strona rządowa reprezentowana przez wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego odniosła się negatywnie do poprawek powtarzając argumentację przedstawianą w Senacie, iż w przepisach nie uwzględniono Rady, gdyż do tej pory nie uzyskała ona członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w tej grupie nie jest możliwe.

W 2020 r. dotacja na ten cel wyniosła 4,5 mln zł.

Głosowanie poprawek odbędzie się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI