×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Komisja poparła projekt ustawy o finansowaniu WPR 2023-2027

Autor: PAP 24 stycznia 2023 16:15

Komisja poparła projekt ustawy o finansowaniu WPR 2023-2027 Sejmowa komisja rolnictwa poprała projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 wraz z poprawką. / fot. shutterstock

Sejmowa komisja rolnictwa poprała projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 wraz z poprawką. Projekt określa zasady uruchamiania unijnych środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa w Polsce.

Komisja podczas wtorkowego posiedzenia, na którym odbyło się I czytanie projektu, wniosła jedną poprawkę o charakterze doprecyzowującym.

"Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Określa m.in. właściwość organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich" - mówił wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, przedstawiając projekt.

Dodał, że w projektowanej ustawie są też przepisy dotyczące zasad uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych oraz wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.arimr

Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z europejskich funduszy rolnych wykonywać będzie minister finansów, przy udziale ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Środki z europejskich funduszy przekazywane będą do ARiMR, na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję. Natomiast pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez ministra rolnictwa.

Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa.

Projekt ustawy został skierowany do II czytania w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI