Komisja Europejska zapewni wsparcie dla sektora owocowo-warzywnego

Autor: Komisja Europejska 08 października 2021 08:03

Komisja Europejska zapewni wsparcie dla sektora owocowo-warzywnego Komisja Europejska nadal wspierać będzie europejskich producentów owoców i warzyw/fot. shutterstock.com

Komisja Europejska nadal wspierać będzie europejskich producentów owoców i warzyw, a także sektor wina. W środę (6 października) podjęto w tym celu odpowiednie kroki.

Komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, powiedział: Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak wiosenne przymrozki, powodzie i fale upałów, stanowiły w tym roku szczególne wyzwanie dla sektora wina, owoców i warzyw. Nastąpiły one po roku 2020, który już był skomplikowany ze względu na kryzys związany z COVID-19. Te tak bardzo potrzebne środki wsparcia pomogą producentom w całej UE w tym trudnym okresie, w uzupełnieniu do środków zaproponowanych już w 2020 r. i przedłużonych na rok 2021.

W przypadku sektora owoców i warzyw ustalono, że wsparcie UE dla organizacji producentów – które zwykle oblicza się na podstawie wartości z danego roku – musi wynosić co najmniej 85% poziomu z poprzedniego roku, nawet jeśli tegoroczna kwota jest niższa.

Rekompensata ta będzie oferowana w przypadku, gdy zmniejszenie produkcji będzie spowodowane klęskami żywiołowymi, zjawiskami klimatycznymi, chorobami roślin lub inwazjami szkodników, będącymi poza kontrolą organizacji producentów, i produkcja ta będzie co najmniej o 35 proc. mniejsza niż w roku poprzednim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI