Komisja Europejska proponuje wyższe wydatki na rolnictwo

$data.author.description Autor: Farmer.pl 29 maja 2020 09:09

Komisja Europejska proponuje wyższe wydatki na rolnictwo Finansowanie drugiego filaru wspólnej polityki rolnej (WPR) zostanie zwiększone o 15 mld euro w porównaniu z planami z 2018 r. / fot. shutterstock

Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie funduszu na rzecz odbudowy po kryzysie koronawirusa oraz nowe dane dotyczące kolejnych wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 - podaje farmer.pl.

Finansowanie drugiego filaru wspólnej polityki rolnej (WPR) zostanie zwiększone o 15 mld euro w porównaniu z planami z 2018 r. Pieniądze mają pomóc w osiągnięciu „ambitnych celów” określonych w zielonym porozumieniu zgodnie ze strategią „od pola do stołu” i strategią różnorodności biologicznej.

Komisja opowiada się za funduszem na odbudowę w wysokości 750 mld euro i 1,1 bln euro na wieloletnie ramy finansowe.

Zwiększenie budżetu UE ma zostać sfinansowane poprzez zwiększenie zasobów własnych do „tymczasowo” 2,00 proc. dochodu narodowego brutto w UE. Umożliwiłoby to KE wykorzystanie „wysokiego ratingu kredytowego” do pozyskania dodatkowych 750 mld euro na rynkach finansowych. Te dodatkowe fundusze należy zapewnić w ramach programów UE. Według KE, spłata nastąpi w „długim okresie” w przyszłych budżetach UE - „nie przed 2028 r. i nie po 2058 r.”

W swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli przewodniczący KE dr Ursula von der Leyen, stwierdziła, że chce zwiększyć zasoby własne KE. Celem jest rozszerzenie handlu emisjami w UE i unijnego podatku cyfrowego. Opowiedział się również za wystarczająco wysokim krańcowym podatkiem od CO2. Może to działać, jako rekompensata za szkodliwą dla klimatu tanią produkcję w krajach trzecich.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI