Komisja Europejska ocenia wpływ WPR na zrównoważone gospodarowanie glebą

Autor: Komisja Europejska 04 lutego 2021 16:43

Dzięki wspólnej polityce rolnej (WPR) istnieją wymogi dotyczące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin poprzez wspieranie rolnictwa ekologicznego oraz zakaz ich stosowania na obszarach proekologicznych objętych płatnościami z tytułu zazieleniania . Ponadto zasada współzależności przyczyniła się do ograniczenia stosowania nawozów w strefach szczególnie wrażliwych na azotany. Są to jedne z ustaleń badania wspierającego ocenę wpływu WPR na zrównoważone gospodarowanie glebą, opublikowanego dzisiaj przez Komisję Europejską.

Ponadto badanie wykazało, że WPR umożliwiła długoterminowe zmiany w praktykach rolników, promując wdrażanie praktyk korzystnych dla gleby, takich jak międzyplony, rośliny okrywowe i uprawy wiążące azot. Mimo to w badaniu zwrócono uwagę na niewiele skutków dotyczących utrzymania resztek pożniwnych, stosowania obornika i kompostu.

Jeśli chodzi o erozję gleby, badanie podkreśla, że ​​środki WPR przyczyniły się do jej ograniczenia. Jednakże postęp był ograniczony w latach 2010–2016, co sugeruje, że należy wzmocnić wysiłki na rzecz ograniczenia erozji gleby, w szczególności na obszarach, na których ryzyko erozji gleby jest wysokie. W badaniu stwierdzono również, że wkład WPR w łagodzenie zagrożeń dla gleby zależy od wyborów wdrożeniowych na szczeblu państw członkowskich lub regionalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI