Kiedy początek sprzedaży ubezpieczeń upraw z dopłatą?

Autor: pp, www.sadyogrody.pl 19 marca 2021 08:46

Kiedy początek sprzedaży ubezpieczeń upraw z dopłatą? Rolnicy czekają na start sprzedaży polis; fot. shutterstock.com

Producenci owoców i warzyw chcących ubezpieczyć swoje uprawy z 65-proc. dopłatą z budżetu państwa, czekają na oficjalne rozpoczęcie sprzedaży polis. Warto już teraz przygotować niezbędne dokumenty, choć informacje przekazywane od brokerów wskazują, że ubezpieczenie będzie można zawrzeć dopiero w kwietniu.

Zapytaliśmy brokerów ubezpieczeniowych jak obecnie wygląda sytuacja z polisami, które można wykupić z 65-proc. dopłatą z budżetu państwa. Towarzystw, które sprzedają takie produkt jest niewiele, a dwa największe to Concordia i PZU. Najpopularniejszymi ryzykami wśród plantatorów owoców i warzyw są oczywiście grad i przymrozki wiosenne.

Concordia już rozpoczęła proces, ale na razie jedynie odnawia polisy z ubiegłych lat. Ci klienci mają pierwszeństwo. Oferta wznowienia dostępna będzie u tego samego pośrednika, u którego polisa była zakupiona w zeszłym roku. Nowi klienci dostęp do oferty ubezpieczenia upraw z dopłatami budżetu państwa uzyskają na początku kwietnia. Jak potwierdził nam jeden z brokerów, odnawianie polis już się rozpoczęło, przodują w tym na razie plantatorzy truskawek.

Brak na razie jednoznacznych informacji dotyczących sprzedaży polis w Grupie PZU, która jest bardzo popularnym towarzystwem wśród sadowników. Biuro prasowe ubezpieczyciela potwierdziło naszej redakcji, że o rozpoczęciu sezonu oferowania dotowanych ubezpieczeń rolnych będzie informować komunikatem prasowym. W ubiegłym roku sprzedaż ruszyła 20 marca.

Ryzyko wiosennych przymrozków

Brokerzy twierdzą, że po świętach wielkanocnych może ruszy sprzedaż polis w PZU, ale tylko tych związanych z wiosennymi przymrozkami (obecnie jest za wcześnie, ponieważ nie ruszyła jeszcze wegetacja). Nie wiadomo kiedy rozpocznie się ubezpieczania ryzyka gradu. Nie znane są także stawki i procenty - ale trzeba spodziewać się oczywiście podwyżek.

Jeden z brokerów zdradził nim, że wkrótce PZU zacznie wykonywać lustracje upraw zgłoszonych do ubezpieczenia od przymrozków. Po lustracjach mają być ubezpieczane uprawy od tego ryzyka, a na końcu gradu. Jednak terminy nie są znane. 

W ustawie budżetowej w 2019 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono 650 mln zł, a w 2020 r. kwota zmalała do 500 mln zł. W zatwierdzonej ustawie budżetowej na 2021 r. cz. 32, dział 010, rozdział 01026 widnieje zapis: Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 400 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI