Kiedy można składać wnioski o wypłatę środków za szkody suszowe ?

Autor: Wielkopolska Izba Rolnicza 19 listopada 2021 08:47

Kiedy można składać wnioski o wypłatę środków za szkody suszowe ? Kiedy można składać wnioski o wypłatę środków za szkody suszowe ?/Fot. materiały własne

Rolnicy, u których powstały szkody w uprawach z powodu suszy złożyli wnioski o oszacowanie szkód do 15 października.  
Kiedy więc można składać wnioski o wypłatę środków za poniesione straty ?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wprowadza publiczną aplikację, (Dz.U. 2020 poz. 1009) producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy mogą składać za pomocą publicznej aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”, wnioski o oszacowanie szkód do 15 października.

Kiedy można składać wnioski o wypłatę środków za straty poniesione przez suszę?

Jak informuje WIR, niestety tego jeszcze nie wiadomo.

Przepisy nie określają tego jednoznacznie. Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy, że gdy zostanie wygenerowany przez aplikacje protokół z oszacowania szkód spowodowanych przez suszę, z którego wynika kwota straty, to docelowo za pomocą tej samej aplikacji będzie można złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji Modernizacji o taką pomoc. Jednak brakuje informacji o terminach. W związku z taką sytuacją ARiMR czeka na informację o ogłoszeniu naboru lub doprecyzowanie przepisów o naborze ciągłym.

Czytając rozporządzenie można wywnioskować, że wnioski o wypłatę odszkodowań można składać w trybie ciągłym po uzyskaniu protokołu z szacowania szkód spowodowanych przez suszę wygenerowanym przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Tylko, że nie ma tutaj konkretnego zapisu. Służby Wojewody Wielkopolskiego zapewniają,  że dostrzegają ten problem i będą monitować w tej sprawie do resortu rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI