Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty za jabłka wycofane do przetwórni?

Autor: Sylwia Sałyga 08 sierpnia 2022 15:42

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty za jabłka wycofane do przetwórni? Pytamy kiedy sadownicy dostaną pieniądze za skup jabłek z dopłatą państwa/ fot.redakcja

Sadownicy zastanawiają się kiedy ruszy wypłata pomocy w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.

Nasza redakcja otrzymała zapytanie od kilku sadowników dotyczące tego kiedy wreszcie ruszy wypłata pieniędzy za jabłka deserowe z dopłatą, które były przekazane przetwórniom w ramach programu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”.

Nie będzie pieniędzy na pomoc dla producentów jabłek?

W środowisku sadowniczym zaczynają pojawiać się plotki dotyczące przeprowadzonego w czerwcu wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa i pieniędzy z nim związanych. Jedni twierdzą, że wypłata pieniędzy została odroczona bądź przesunięta na następny rok. Druga plotka mówi, że pieniądze które wcześniej maiły być zarezerwowane na pomoc producentom jabłek, zostały już zadysponowane na inny cel.

Pytamy kiedy sadownicy dostaną pieniądze za skup jabłek z dopłatą

Wysłaliśmy oficjalne zapytanie zarówno do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak i do samego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Komunikacji i Promocji
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o następującej treści:

"W związku z zapytaniem w sprawie realizacji mechanizmu pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazuje informacje otrzymane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

W ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” do Oddziałów Regionalnych ARiMR wpłynęło 2416 wniosków o udzielenie pomocy na łączną liczbę jabłek 197 772 499,377 kg, z czego:

- 2291 wniosków zostało złożonych przez producentów indywidualnych.
- 125 wniosków zostało złożonych przez organizacje producentów.

Obecnie trwa weryfikacja ww. wniosków oraz wydawanie decyzji o przyznaniu pomocy przez Dyrektorów Oddziałów Regionalnych ARiMR.

Jednocześnie informujemy, że Agencja sukcesywnie dokonuje wypłaty środków finansowych, które w całości zostaną wypłacone najpóźniej do 29.09.2022 r., zgodnie z art. 1 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującego nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych.

Dodatkowo informujemy, że środki finansowe przeznaczone na wypłatę wsparcia w ramach przedmiotowego mechanizmu są zabezpieczone i nie zostały wykorzystane na inne cele, a wypłaty są sukcesywnie realizowane."

Dodatkowo pracownicy ARiMR zaczęli telefonicznie informować sadowników, że zgodnie z odgórnym poleceniem złożone przez producentów wnioski będą sprawdzone maksymalnie do 10 sierpnia, a następnie droga pocztową zostaną wysłane informacje dotyczące wypłaty pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI