×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KE opóźniła publikację raportu o strategii "od pola do stołu"

Autor: portalspozywczy.pl 07 października 2021 11:21

KE opóźniła publikację raportu o strategii "od pola do stołu" Komisja Europejska zdecydowała się opóźnić o pół roku publikację kontrowersyjnego raportu na temat potencjalnych skutków strategii „od pola do stołu” / fot. shutterstock

Komisja Europejska zdecydowała się opóźnić o pół roku publikację kontrowersyjnego raportu na temat potencjalnych skutków strategii „od pola do stołu” - wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze.

KE opóźniała publikację raportu o strategii od pola do stołu?

Sensacyjne wieści na temat długo oczekiwanego raportu Komisji Europejskiej na temat skutków strategii "od pola do stołu" ujawnił specjalizujący się w tematyce UE serwis Euractiv.

Okazuje się, że choć raport był gotowy do publikacji w styczniu, unijni urzędnicy zdecydowali o opublikowaniu dokumentu dopiero w sierpniu. Euractiv dotarł do noty skierowanej do komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego przez dyrektora generalnego DG AGRI (Dyrekcji Generalnej) Wolfganga Burtschera.

Notatka, datowana i podpisana elektronicznie przez Burtschera 13 stycznia, informuje komisarza o stanie prac nad badaniem i wyznacza jego tymczasową datę publikacji jako koniec stycznia. Co ciekawe, w liście dodano ostrzeżenie, że „potrzebna jest uważna interpretacja tych wyników” ze względu na "delikatny charakter treści raportu."

Unijna strategia zmniejszy produkcję rolną

W raporcie stwierdzono, że poprawie ochrony środowiska będzie towarzyszyć 10 proc. zmniejszenie produkcji rolnej w UE, w tym zmniejszenie produkcji mięsa o 15 proc.

Wśród swoich ustaleń raport stwierdził, że niezależnie od scenariusza, osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju zawartych w strategii 'Farm to Fork' spowoduje spadek produkcji o 5-15 proc. we wszystkich sektorach.

Zgodnie z nową oceną dokonaną przez wewnętrznych naukowców Komisji Europejskiej, cele zrównoważonego rozwoju w sektorze rolno-spożywczym są możliwe do osiągnięcia, ale istnieje ryzyko, że zostaną osłabione przez politykę handlową Wspólnoty.

Wiadomość ta wydaje się potwierdzać pogłoski, że decyzja Komisji o opublikowaniu raportu bez fanfar w środku lata – co zaniepokoiło wiele zainteresowanych stron  – była decyzją polityczną.

Więcej na portalspozywczy.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI