KE konsultuje się ws. bezpieczeństwa żywnościowego w czasach kryzysu

Autor: Komisja Europejska 04 marca 2021 09:14

KE konsultuje się ws. bezpieczeństwa żywnościowego w czasach kryzysu Komisja rozpoczęła konsultacje w sprawie planu na wypadek sytuacji nadzwyczajnej,/fot. shutterstock.com

Komisja rozpoczęła konsultacje w sprawie planu na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, aby zapewnić zaopatrzenie w żywność i bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE w czasach kryzysu, zgodnie z zapowiedzią zawartą w strategii „od pola do stołu”.

Celem konsultacji jest zebranie uwag na temat formy, charakteru i zakresu planu. Różnorodne podmioty zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, takie jak producenci, przetwórcy, dystrybutorzy lub przewoźnicy, a także konsumenci, społeczeństwo obywatelskie i władze krajowe, są proszone o wyrażenie opinii od 1 marca do 3 maja 2021 r.

Komisja zamierza wzmocnić koordynację europejskiej reakcji na kryzysy dotykające system żywnościowy UE i zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe. Aby to zrobić, plan awaryjny obejmie zestaw procedur, których należy przestrzegać w czasie kryzysu, a także ustanowienie koordynowanego przez Komisję mechanizmu reagowania na kryzys żywnościowy, obejmującego państwa członkowskie i ewentualnie różne sektory, takie jak rolnictwo, rybołówstwo, transport i zdrowie.

Mechanizm przyjmie formę stałego forum koordynowania działań, wymiany najlepszych praktyk oraz oceny zagrożeń i ryzyka. Zgodnie ze strategią „od pola do stołu” zawartą w Europejskim Zielonym Ładzie i jego celami plan powinien dążyć do zwiększenia zrównoważenia środowiskowego, gospodarczego i społecznego na rzecz odpornego europejskiego systemu żywnościowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI