KE: Będzie wsparcie dla producentów szklarniowych

Autor: farmer.pl 07 lipca 2022 13:32

KE: Będzie wsparcie dla producentów szklarniowych 154 mln euro wsparcia dla szwedzkich hodowców zwierząt i producentów szklarniowych/ fot. shutterstock

Komisja Europejska zatwierdziła szwedzki program wsparcia producentów szklarniowych w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Wartość programu to 154 mln euro.

Wsparcie otrzymają także producenci zwierząt gospodarskich.

Pomoc dla producentów upraw szklarniowych

- Podwyżka cen energii elektrycznej, paszy i paliwa spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami szczególnie mocno uderzyły w sektor rolny. Ten program, o wartości 154 milionów euro, umożliwi Szwecji wspieranie producentów żywego inwentarza i producentów szklarniowych dotkniętych obecnym kryzysem geopolitycznym. Nadal jesteśmy po stronie Ukrainy i jej mieszkańców. Jednocześnie nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić terminowe, skoordynowane i skuteczne wprowadzenie krajowych środków wsparcia, przy jednoczesnej ochronie równych warunków działania na jednolitym rynku – zaznaczyła wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Szwecja zgłosiła Komisji program w wysokości 154 mln euro na wsparcie sektora hodowlanego i produkcji szklarniowej w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach tego programu kwalifikujący się beneficjenci będą uprawnieni do otrzymywania ograniczonych kwot pomocy w formie dotacji bezpośrednich.

Producenci zwierząt gospodarskich będą uprawnieni do otrzymywania stałej kwoty pomocy na zwierzę. Z drugiej strony kwota pomocy indywidualnej dla producentów szklarniowych zostanie obliczona na podstawie liczby ogrzanych metrów kwadratowych powierzchni szklarni wykorzystywanych do produkcji owoców, jagód, warzyw, grzybów, kiełków, przypraw lub roślin ozdobnych w okresie od lutego do czerwca 2022 r.

Cały artykuł przeczytasz w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI