×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KAS będzie kontrolowała wydatkowanie środków z UE na programy rolne

Autor: PAP 13 grudnia 2022 11:41

KAS będzie kontrolowała wydatkowanie środków z UE na programy rolne Kontrole dotyczą przedsiębiorców realizujących unijne programy dla szkół i wspierające pszczelarstwo. / fot. shutterstock

Kontrole finansowania ze środków unijnych programów: owoce i warzywa oraz mleko w szkołach oraz dot. wsparcia pszczelarstwa zostaną przeniesione z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Krajowej Administracji Skarbowej - zakłada projekt noweli, który we wtorek poparła komisja rolnictwa.

Podczas prac w komisji wniesione zostały przez biuro legislacyjne poprawki o charakterze doprecyzowującym. Projekt został skierowany do II czytania, które odbędzie się na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Krajowa Administracja Skarbowa - jakie będzie miała zadania? 

Jak mówił na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, dotychczasowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) związane są z kontrolą transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy to przejęcia kontroli wydatkowania środków na te programy, która wykonywana jest ex-post.

Obecnie prawidłowość takich wypłat sprawdzał IJHARS. Projektowana ustawa powierza te zadania dyrektorom administracji izb skarbowych. Nowe rozwiązania umożliwią IJHARS skoncentrowanie się na kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - tłumaczył wiceminister.

Ponadto, Ministerstwo Finansów przejmie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadanie dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.

Kontrola unijnych programów dla szkół i wspierających pszczelarstwo 

Romanowski zaznaczył, że pracownicy IJHARS i ministerstwa rolnictwa, wykonujący obecnie kontrole, staną się pracownikami KAS lub ministerstwa rolnictwa. Zostaną też przeniesione planowane wydatki na ich wynagrodzenia. Sprawa dotyczy 23 osób.

Kontrole dotyczą przedsiębiorców realizujących unijne programy dla szkół i wspierające pszczelarstwo. W tym roku mają być zrealizowane 23 takie kontrole - wyjaśnił wiceminister.

Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI