×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jurgiel: Wyrównanie dopłat najbardziej kontrowersyjną sprawą dot. przyszłej WPR

Autor: PAP 10 kwietnia 2018 10:50

Jurgiel: Wyrównanie dopłat najbardziej kontrowersyjną sprawą dot. przyszłej WPR Krzysztof Jurgiel

Jak przyznał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, najbardziej kontrowersyjną sprawą podczas negocjacji dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej jest wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach UE.

W Polsce przebywał przewodniczący Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) Joachim Rukwied, który spotkał się z ministrem Jurgielem oraz polskimi organizacjami związkowymi należącymi do COPA. COPA to międzynarodowa, unijna organizacja lobbingowa rolników skupiająca 60 organizacji z krajów Wspólnoty. Należy do niej pięć polskich organizacji rolniczych.

Jak mówił szef polskiego resortu rolnictwa na poniedziałkowej konferencji prasowej, kraje UE są na etapie uzgodnienia końcowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Unijna Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przyjęła konkluzje, które składają się z 36 punktów, jeden punkt jest rozbieżny - dotyczy on konwergencji, czyli wyrównania dopłat. Dodał, że w tej sprawie nadal trzeba prowadzić negocjacje.

"Spotykam się w tej sprawie z ministrami z różnych krajów. (...) W maju odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego, (...) odbędzie się ono po przedstawieniu warunków finansowania polityki rolnej po 2020 roku" - powiedział minister.

Poinformował, że na poniedziałkowym spotkaniu z szefem COPA i polskimi organizacjami rolniczymi wskazał na postulaty strony polskiej, chodzi m.in. o wyrównanie dopłat bezpośrednich w krajach UE. "Próbowałem uzasadnić, że jest taka potrzeba, wręcz konieczność ich ujednolicenia, wynika ona z Traktatu z Lizbony, i z tego, że Polska już 14 lat jest w UE a warunki, które były w 2003 r. się zmieniły w Polsce. Koszty produkcji rolnej są obecnie nie mniejsze, a często wyższe niż w innych państwach UE" - powiedział Jurgiel.

Minister poinformował, że poprosił o poparcie COPA w sprawie wsparcia Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Przypomniał, że pod koniec marca odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca zwalczania (ASF). Uzgodniono konkluzje, które będą przedstawione Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa i aby uzyskać jej poparcie w sprawie pozyskania środków na zwalczanie tej choroby. "Jest już zgoda na prace nad szczepionką (dot. ASF - PAP)" - mówił Jurgiel. Dodał, że Polska chce pozyskać pieniądze na rekompensaty z tytułu czasowego zaprzestania chowu świń przez ASF.

Szef Federacji Branżowych Związków Producentów Marian Sikora powiedział, że w ramach COPA poglądy na temat przyszłej polityki rolnej są zbieżne poza wyrównaniem dopłat bezpośrednich, jest natomiast zgoda na podniesienie składki do UE.

Szef COPA Joachim Rukwied mówił, że Polska jest nie tylko ważnym krajem rolniczym w UE. "Dzisiaj mogłem stwierdzić, że mamy dużo zbieżnych wspólnych propozycji. Jedną z nich jest utrzymanie wspólnego, silnego budżetu rolnego" - mówił. Zaznaczył, by rolnictwo nie potknęło się o Brexit. Jak mówił, "ważne, by wszystkie kraje UE dołożyły się do wspólnego budżetu i przekazały składkę w wysokości 1,3 proc. PKB". Zaznaczył, że istnieje zgodność co do tego, że polityka rolna ma nadal mieć dwa filary: dopłaty bezpośrednie i finansowanie rozwoju obszarów wiejskich. Jednak nadal trzeba prowadzić rozmowy na temat utrzymania terenów zielonych (tzw. zazielenienia) i w sprawie wyrównania dopłat.

Zapewnił też, że wie jak ważne dla Polski jest wyrównanie dopłat i wielokrotnie na ten temat rozmawiał z różnymi krajami. "Zadania są rozbieżne, dlatego musimy w ramach COPA przedyskutować to. Trzeba wyznaczyć ramy czasowe, kiedy dojdzie się do tego wyrównania" - powiedział.

Odnosząc się do sprawy ASF powiedział, że opowiada się za jak największym wsparciem zwalczania tej choroby. "Polska musi zatrzymać rozprzestrzenie się tego wirusa w Europie - podkreślił Rukwied. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI