Jurgiel: Nie będzie wyrównanych dopłat dla rolników w Unii Europejskiej

Autor: www.bialystok.tvp.p 03 sierpnia 2021 12:52

Jurgiel: Nie będzie wyrównanych dopłat dla rolników w Unii Europejskiej Nie będzie wyrównanych dopłat dla rolników w Unii Europejskiej - będzie za to wyraźny zwrot w stronę ekologii./ Krzysztof Jurgiel, fot. PTWP

Nie będzie wyrównanych dopłat dla rolników w Unii Europejskiej - będzie za to wyraźny zwrot w stronę ekologii. Główne założenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej przedstawił europoseł Krzysztof Jurgiel.

Jak podaje bialystok.tvp.pl, Wspólna Polityka Rolna to fundament rolnictwa Unii Europejskiej. Od tego dokumentu zależy jakie dopłaty dostają kraje członkowskie oraz w jakim kierunku będą się zmieniały przepisy i wymagania. W negocjacjach nowej perspektywy finansowej, jednym z polskich postulatów było wyrównanie stawek dopłat bezpośrednich w Unii, czyli większe pieniądze dla polskich rolników.

Jak powiedział Krzysztof Jurgiel, europoseł Prawa i Sprawiedliwości - Starał się o to rząd, staraliśmy się o to w parlamencie - niestety stara piętnastka nie pozwoliła, żeby te dopłaty były wyrównane.

Pieniędzy na polskie rolnictwo w perspektywie 2021-27 będzie tyle samo, ale trudniej będzie je dostać. Pełne dopłaty dostaną tylko ci rolnicy, którzy spełnią ekoschematy czyli nowe, ekologiczne wymogi zielonego ładu. Jak mówił dziś europoseł Krzysztof Jurgiel, dodatkowych pieniędzy, które poprawią opłacalność produkcji i zachęcą młodych rolników do przejmowania gospodarstw - trzeba szukać w budżecie państwa.

- Jeśli nie możemy konkurować na warunkach wspólnej polityki rolnej to zwiększajmy wsparcie tam, gdzie to jest możliwe. Na przykład zwiększając zwrot akcyzy w paliwie rolniczym – dodaje Krzysztof Jurgiel.

Nowe, unijne przepisy wejdą w życie pierwszego stycznia 2023 roku. Nadal trwają konsultacje społeczne - każdy może wnieść uwagi do Krajowego Planu Strategicznego do 15 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI