Jest projekt dopłat do zakupu nawozów. Kiedy ruszą?

Autor: PAP 04 marca 2022 19:42

Jest projekt dopłat do zakupu nawozów. Kiedy ruszą? Rolnicy otrzymają dopłaty do zakupu nawozów - jest projekt/ fot. shutterstock.com

Rząd planuje nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej - wynika z opublikowanych w czwartek założeń projektu rozporządzenia. Mają się pojawić dopłaty do zakupu nawozów mineralnych.

Jest projekt dopłat do zakupu nawozów

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za przygotowanie projektu odpowiada resort rolnictwa.

Kolejny wzrost cen nawozów. Agrochem Puławy podał nowy cennik

W wykazie przyznano, że rok 2021 jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych. Ma to związek ze zbytem produktów rolnych, co jest związane z pandemią COVID-19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.

Kowalczyk: Proponujemy, aby opłaty do nawozów były na podstawie faktury

"Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Ten wzrost łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności" - czytamy w wykazie.

Dopłaty do nawozów - jaka forma pomocy ?

Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie ma wprowadzić nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r.

Jak poinformowano, pomoc ma polegać na dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Z wykazu wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI