Jerzy Plewa: Komisja Europejska będzie miała prawo wstrzymać płatności dla rolników

Autor: Rzeczpospolita 13 czerwca 2018 14:41

Wypłaty pieniędzy z Brukseli na rolnictwo będą uzależnione od przestrzegania praworządności - podaje Rzeczpospolita.

Jak informuje Rzeczpospolita, całkowity budżet na rolnictwo w latach 2021–2017 wyniesie 365 mld euro. Na programy rozwojowe dla obszarów wiejskich, trafi 78,8 mld euro. Jak podkreśla Jerzy Plewa, generalnie budżet na rolnictwo skurczy się o ok. 5 proc., a dopłaty spadną o 3,9 proc. – ale nie wszędzie, na przykład nie w Polsce. – W wyniku częściowej konwergencji redukcja polskich dopłat wyniesie jedynie 0,9 proc.– tłumaczy Plewa.

Po ogłoszeniu projektu nowej perspektywy budżetowej Komisja Europejska prowadzi na terenie całej UE tzw. dialog obywatelski nt. Wspólnej Polityki Rolnej (WPR )– takie spotkanie odbyło się we wtorek w Warszawie. Zaprezentowane światu 1 czerwca propozycje KE nie są jeszcze ostatecznie wiążące, decyzje zapadną w 2019 roku. 

Ważną zmianą jest uzależnienie wypłat od przestrzegania praworządności, co zostało wpisane w preambule do rozporządzenia horyzontalnego Wspólnej Polityki Rolnej. KE może też reagować, gdy pieniądze nie będą właściwie wydawane. – Gdy się okaże, że założone cele nie są osiągane, KE będzie szybko reagowała, będzie miała do tego środki, łącznie z zastosowaniem kar finansowych lub zawieszeniem dopłat - mówi Jerzy Plewa. 

Więcej na portalu Rzeczpospolita.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI