×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jakie zakłady przetwórcze wejdą w skład holdingu spożywczego ?

Autor: PAP 11 lutego 2022 09:12

Jakie zakłady przetwórcze wejdą w skład holdingu spożywczego ? Holding spożywczy ruszy od sezonu owoców miękkich/ fot. shutterstock.com

Zgodnie z harmonogramem, do końca lutego mają być wycenione wszystkie spółki, które będą wchodzić w skład holdingu i zacznie się proces jego tworzenia - powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pytany o powstanie holdingu rolno-spożywczego.

Kowalczyk w piątek w Polskim Radiu 24 był pytany o powstanie holdingu rolno-spożywczego.

Trwa wycena spółek wchodzących w skład holdingu

"Pracujemy nad tym holdingiem. Trwają wyceny spółek. (...) Długa przerwa była - niestety - w tym procesie i te wyceny niektóre się pomarnowały" - powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, "teraz jest ta aktualizacja". "I zgodnie z harmonogramem do końca lutego te spółki mają być już wycenione, wszystkie, które wchodzą w skład holdingu i zacznie się proces tworzenia. Cały czas podtrzymuję, że na sezon owoców miękkich, holding powinien powstać" - powiedział. Dodał, że chodzi o czerwiec - lipiec.

Jakie zakłady przetwórcze wejdą w skład holdingu spożywczego

Szef resortu rolnictwa przekazał, że holding będzie skupiał przedsiębiorstwa głównie z zakresu przetwórstwa. Jak mówił, chodzi o Krajową Spółkę Cukrową, czy Elewarr.

"Chcemy też nabywać przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa inne zakłady przetwórcze, po to, żeby wnosić do holdingu. A nawet gdyby tych zakładów nie było, to sam system kapitałowy też pozwala na pewną ingerencję i łamanie zmów cenowych" - wskazał minister.

W listopadzie ub.r. wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy między kierowanymi przez siebie ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI