Jakie stawki za pracę cudzoziemców podczas pobytu na kwarantannie?

Autor: www.sadyogrody.pl 27 października 2020 16:12

Jakie stawki za pracę cudzoziemców podczas pobytu na kwarantannie? Czy sadownik ma obowiązek wypłacenia pracownikowi wynagrodzenie za czas pobytu na kwarantannie?/ fot.shutterstock.com

Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące odbywania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Osoba, która przekroczyła granicę RP, stanowiącą granicę zewnętrzną UE ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 10 dni. Czy sadownik ma obowiązek wypłacenia pracownikowi wynagrodzenie za czas pobytu na kwarantannie w jego gospodarstwie?

Od 2 września 2020 r. obowiązują nowe zasady dotyczące odbywania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Osoba, która przekroczyła granicę RP, stanowiącą granicę zewnętrzną UE ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 10 dni.

Zatrudnienie do pracy sezonowej zostało uregulowane w 2018 r. i funkcjonuje w rolnictwie jako "pomoc przy zbiorach". Rozwiązania związane z Covid 19 i inne zapisy dają możliwość zatrudnienia każdego pracownika w rolnictwie  i dopuszczenia do pracy w czasie kwarantanny (zachowując reżim sanitarny). Stało się to rozwiązaniem, z którego korzystają obydwie strony: pracownik, który chce w czasie kwarantanny pracować by zarabiać i pracodawca, który potrzebuje pracownika od już -  mówi w rozmowie z sadyogrody.pl, Andrzej Anasiak, prezes Timberworks.

- Pracodawca potrzebuje pracownika na określony czas np. na okres zbiorów. Gdy pracownik poinformuje pracodawcę, że chce pracować tylko przez czas kwarantanny i pracodawca zgodzi się z tym to sprawa jest jasna - dodaje.

- Jeżeli tej deklaracji ze strony pracownika brak i po 10 dniach pracownik "stawia pod ścianą pracodawcę" informując, że właśnie jutro wyjeżdża to korzyści dotyczą tylko jednej strony - pracownika - mówi prezes Timberworks.

Czy w czasie kwarantanny kwota bądź stawka wypłacana pracownikom w gospodarstwie ulega zmianie bądź właściciel gospodarstwa ma prawo zaniżyć stawkę pracownikom na ten czas? 

- Stawka wynagrodzenia ustalana jest zawsze przed rozpoczęciem pracy, najczęściej reguluje ją rynek. Powinna ona dotyczyć konkretnej pracy, w określonym czasie i wyrażać się czy to stawką za godzinę pracy czy stawką akordową np. od kg zebranego owoców. Pamiętać należy, że zatrudnienie pracownika sezonowego w rolnictwie obciążone jest pewnymi kosztami stałymi. Niektóre z nich to: ubezpieczenie KRUS, koszt noclegu (media, pościel itp.) , zapewnienie zakupów w czasie kwarantanny - komentuje Andrzej Anasiak z Timberworks.

Jak dodaje doświadczenie z tego roku począwszy od zbioru owoców miękkich pokazuje, że pracownicy zachowują się nieuczciwie i nie informują o plan pozostania u pracodawcy tylko na czas kwarantanny.

- To doświadczenie wprowadza nową dobrą praktykę, że przed przystąpieniem do pracy pracodawcy ustalają z pracownikiem kwestie wynagrodzenia i ewentualnych kosztów. Takie podejście do tej kwestii uważam za uczciwe, brak tych ustaleń albo beztroskie podejście do sprawy zatrudnienia pracowników skutkuje konfliktowymi sytuacjami - przyznaje Anasiak.

- Jak to w życiu i biznesie są sytuacje, w których jedna ze stron w ocenie drugiej postępuje nieuczciwie. Rozwiązaniem zawsze jest uczciwa rozmowa i ustalenia także dotyczące pracy w czasie kwarantanny - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI