×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak zapobiec nadmiernemu zadłużeniu gospodarstwa?

Autor: Albert Katana 04 lutego 2022 20:53

Jak zapobiec nadmiernemu zadłużeniu gospodarstwa? Wiele czynników wpływa na zadłużenie branży sadowniczo- ogrodniczej. / fot. shutterstock

Wiele czynników wpływa na zadłużenie branży sadowniczo- ogrodniczej. O tym jak zapobiec nadmiernemu zadłużeniu gospodarstwa mówi Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR w BIG Info Monitor.

W jaki sposób można zapobiec nadmiernemu zadłużeniu, jak stabilizować sytuację zadłużenia na bezpiecznym poziomie?

Ostrożność i zdecydowanie w działaniu są bardzo ważne dla uniknięcia ryzyka powstawania zatorów płatniczych. Dobrze jest stale monitorować wiarygodność płatniczą kontrahentów w rejestrze dłużników BIG. Monitoring pozwala otrzymywać wiadomości mailowe od razu, po każdym zgłoszeniu obserwowanej firmy przez wierzyciela. 

Na fakturach warto też zastosować pieczęć ostrzegawczą informującą o możliwości wpisania kontrahenta do Rejestru BIG InfoMonitor w razie nieuregulowania zobowiązania , a gdy jednak mimo to dojdzie do opóźnień, trzeba wysłać wezwanie do zapłaty. Wezwanie zapowiada wpis do rejestru dłużników BIG, a jego skuteczność jest naprawdę wysoka. Niewielu chce by inni dowiedzieli się z rejestru o jego problemach. Jeśli dłużnik nie ureguluje długu, zostanie wpisany do rejestru BIG. Z rejestru o długu dowiadują się m.in. banki, firmy leasingowe, faktoringowe, czy dostawcy, a to może utrudnić prowadzenie działalności i skłonić do spłaty zobowiązania.

Minimalizacja niebezpieczeństwa 

By zminimalizować niebezpieczeństwo nawiązania współpracy z bankrutem lub nierzetelnym kontrahentem, dobrze jest też sprawdzić go pod kątem zaległości zgłoszonych do rejestru dłużników. Jeśli znajdzie się tam wpis, informujący o nieuregulowanym zobowiązaniu, będzie to sygnałem, że trzeba uważać. Na płynność finansową firmy w dużym stopniu wpływa też sprawność w zakresie odzyskiwania należności.

Jednak szczególnie ważne jest by próbować się zabezpieczyć, aby w kolejce do kasy, w której zwykle jest za mało pieniędzy, nie znaleźć się na końcu. Pomocna może się tu okazać pieczęć przystawiana na fakturach. Jej treść brzmi: „Prosimy o terminową płatność. Dbamy o nasze finanse, dlatego współpracujemy z Rejestrem Dłużników BIG InfoMonitor”. Pieczęć prewencyjna to jeden ze sposobów obniżania ryzyka powstawania zatorów płatniczych w firmie, narzędzie motywujące kontrahentów do terminowych płatności. Kiedy kontrahent otrzyma fakturę z takim dopiskiem ma świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z opóźnieniami, a to zwiększy prawdopodobieństwo, że na jego długiej liście płatności nasza ma szansę zostać potraktowana priorytetowo. Skuteczność tego rozwiązania potwierdza 42 proc. badanych firm, stosujących je na co dzień. Zresztą nikt nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Prewencja zawsze ma swoje dobre strony, w tym przypadku są co najmniej dwie, ograniczenie powstawania zatorów płatniczych i utrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI