Jak przebiega organizacja Krajowej Grupy Spożywczej?

Autor: PAP 14 czerwca 2022 10:16

Jak przebiega organizacja Krajowej Grupy Spożywczej? Jan Krzysztof Ardanowski o stabilizacji rynków rolnych

Stabilizacja rynków rolnych jest najważniejszym celem Krajowej Grupy Spożywczej - powiedział PAP w poniedziałek przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski poinformował, że celem wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP jest ustalenie, na jakim etapie jest obecnie organizacja Krajowej Grupy Spożywczej.

"Na posiedzeniu chcemy zapoznać się z aktualnym stanem KGS i przedstawić rekomendacje, w jakim kierunku grupa powinna zmierzać" - wskazał. Przypomniał, że formalnie grupa została powołana 28 kwietnia br., ale nie rozpoczęła jeszcze faktycznych działań.

Krajowa Grupa spożywcza - wsparcie dla rolnictwa

Rozmówca PAP podkreślił, że KGS jest najważniejszą inicjatywą państwa wspierającą rolnictwo w ostatnim trzydziestoleciu i od jej działań w najbliższych miesiącach zależy wiarygodność rządu Zjednoczonej Prawicy wobec rolników.

Ardanowski dodał, że najważniejszym celem grupy jest stabilizacja rynków rolnych w Polsce i zapewnienie godziwych cen dla producentów. Zaznaczył również, że stabilizacja rynków jest ważna dla konsumentów, bo - jak wskazał - "duży rynek, gdzie nie będzie np. kryzysów nadprodukcji jest potrzebny społeczeństwu i nikt inny poza państwem nie jest w stanie tego rynku regulować".

Zaznaczył, że aby przedsięwzięcie odniosło sukces potrzebne są decyzje dotyczące np. uruchomienia państwowego portu zbożowego, zwiększenia powierzchni magazynowej, uruchomienia nowych punktów skupu, włączenia kolejnych podmiotów.

Zdaniem Ardanowskiego obecnie największą słabością grupy jest ograniczona możliwość wejścia w segment przetwórczy, zwłaszcza zbóż, owoców i warzyw.

Pytany o to, jaki jest potencjał finansowy grupy wskazał, że może ona osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł rocznie, czyli o 1/3 więcej niż tworzące ją spółki samodzielnie. "Powstały holding spożywczy zatrudnia ok. 5 tys. osób - wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia" - podkreślił.

Krajową Grupę Spożywcza utworzyły: Krajowa Spółka Cukrowa (tzw. baza) oraz spółki takie jak Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.

19 listopada 2021 r. wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na emisji akcji i objęciu ich przez Skarb Państwa - z prawem głosu 100 proc. ze swoich akcji.

25 kwietnia br. na Walnym Zgromadzeniu Krajowej Spółki Cukrowej zdecydowano o zmianie jej nazwy na Krajową Grupę Spożywczą, siedzibą nowego podmiotu został Toruń. Wcześniej rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie Krajowej Spółki Cukrowej Krajowej Grupy Spożywczej. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono wówczas, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI