IUNG: Susza rolnicza tylko w jednym województwiePAP - 03 października 2019 09:26


Susza rolnicza notowana jest już jedynie na terenie województwa lubuskiego. Największy deficyt wody, podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego - informuje w najnowszym raporcie Instytut Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia (IUNG).

"W sześciu ostatnich sześciodekadowych okresach (...) deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą, którą odnotowano jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku w dziewięciu gminach woj. lubuskiego" - napisano w komunikacie.

Sprecyzowano, że od 1 sierpnia do 30 września 2019 roku zagrożenie suszą rolniczą występowało jedynie wśród upraw rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 9 gminach (0,36 proc. gmin kraju) na powierzchni 0,07 proc. gruntów ornych.

IUNG informuje, że w pierwszej dekadzie września bardzo niskie opady notowano we wschodnich obszarach Polski od poniżej 5 mm do 15 mm, jednak na przeważającym terytorium kraju opady były już większe od 15 do 35 mm, a na północy oraz na południu Polski notowano je od 35 do nawet ponad 50 mm.

Z kolei w drugiej oraz trzeciej dekadzie września w dalszym ciągu największe opady notowano w północnych obszarach Polski. Natomiast w pozostałej części kraju opady były bardzo małe.