Inflacja zaskoczyła analityków. Nadal będzie rosła

Autor: money.pl 31 maja 2022 13:37

Inflacja zaskoczyła analityków. Nadal będzie rosła W maju tego rok ceny dóbr i usług konsumpcyjnych drożały o 13,9 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej./ fot. shutterstock

Inflacja w maju tego roku wyniosła 13,9 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Potwierdziły się tym samym prognozy ekonomistów. To największy cios w finanse Polaków od lutego 1998 r. - podaje money.pl.

Wysoka inflacja w maju zaskoczyła analityków

W maju tego rok ceny dóbr i usług konsumpcyjnych drożały o 13,9 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej. To również duże przyspieszenie w odniesieniu do kwietnia tego roku, gdy inflacja wyniosła 12,4 proc. Takiego tempa wzrostu cen spodziewali się analitycy.

Kamil Łuczkowski, analityk Pekao, pytany przez PAP powiedział, że szczytu wzrostu cen należy spodziewać się w sierpniu i wrześniu tego roku - wyniesie on 15,5-16 proc. rdr. Wyjaśnił, że wzrost wynika głównie z niskiej bazy odniesienia w 2021 r. oraz utrzymującej się bardzo silnej bieżącej presji cenowej, a zwłaszcza żywności.

Zakładał on, że w maju ceny żywności w porównaniu do kwietnia rosły o 3,5 proc. Zaznaczył, że to duży wzrost, choć nieco mniejszy niż w kwietniu, kiedy to ceny mdm wzrosły o 4,2 proc. W górę - jak zauważył - poszły też ceny paliw.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI