Ile można zarobić przy zbiorze truskawek w Polsce i za granicą?

Autor: Bankier.pl 29 maja 2018 15:29

Ile można zarobić przy zbiorze truskawek w Polsce i za granicą? fot.shutterstock.com

Pracodawcy oferują różne stawki – godzinowe, ryczałtowo za miesiąc czy od koszyka, przeważają jednak oferty dotyczące pracy na akord. Zarobek jest uzależniony od liczby zebranych kobiałek, które pomieszczą ok. 2 kg truskawek - podaje Bankier.pl.

W sieci jest wysyp ogłoszeń o pracę przy zbiorach lub sprzedaży. W Polsce stawki za zebraną kobiałkę sięgają 4 zł – za granicą liczone są najczęściej za godzinę – w Niemczech ok. 8,9 euro za godzinę, a w Holandii od 5,5 do 10 euro - podaje portal.

Gospodarze proponują stawki od 2 złotych za łubiankę (np. w Kaliszu) do 4 złotych (w okolicach Radomia). W Częstochowie pojawiają się oferty pracy godzinowej, która wynosi od 10 do 12 złotych za godzinę netto, na portalu z ogłoszeniami z urzędów pracy stawki są niewiele wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę i wahają się w przedziale 13-15 zł brutto za godzinę pracy w zatrudnieniu w oparciu o umowę-zlecenie.

Większość ogłoszeniodawców oferuje zatrudnionym zakwaterowanie i dojazd na plantację, a w niektórych pojawiają się również informacje o wyżywieniu.

Jak informuje portal, zatrudniający w Holandii oferują wynagrodzenie zależne od przepracowanych godzin. Podobnie wygląda system w Niemczech. Natomiast w Szwecji czy w Norwegii pracodawcy preferują wynagrodzenie zależne od ilości zebranych owoców. 

Jak donoszą branżowe media, rolnicy mają bardzo duży problem ze znalezieniem rąk do pracy. Okazuje się, że w związku z niskimi cenami w skupach, wielu pracowników nie decyduje się lub rezygnuje z pracy w polu. 

Czytaj więcej na portalu Bankier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI