Holandia: Zbiory warzyw i owoców zagrożone z powodu braku pracowników

Autor: PAP 03 lutego 2022 15:50

Holandia: Zbiory warzyw i owoców zagrożone z powodu braku pracowników Z powodu braku rąk do pracy zagrożone są w Holandii zbiory warzyw i owoców/ fot. shutterstock

Z powodu braku rąk do pracy zagrożone są w Holandii tegoroczne zbiory kwiatów, warzyw i owoców - alarmuje organizacja branżowa rolników i ogrodników LTO Nederland i apeluje do rządu o umożliwienie zatrudniania pracowników tymczasowych spoza Unii Europejskiej.

Organizacja przeprowadziła w tej sprawie ankietę wśród 580 przedsiębiorców rolnych. Wynika z niej, że problemy kadrowe mogą doprowadzić do tego, iż supermarkety nie otrzymają zakontraktowanej liczby produktów.

Problemy z dostępnością pracowników w ogrodnictwie

Według LTO Nederland, aż 84 proc. pracodawców rolnych boryka się z brakiem pracowników.

Większość personelu jest potrzebna na okres od czterech do dwunastu tygodni, ze szczytem w sierpniu i wrześniu. Według LTO, rolnicy i ogrodnicy podejmują szereg działań, aby przyciągnąć nowych pracowników.

Teraz apelują do rządu, aby pod pewnymi warunkami było możliwe dopuszczenie do pracy pracowników sezonowych spoza UE i wskazują na przykład sąsiedniej Belgii, gdzie już jest to możliwe.

"Kiedyś miałem wielu pracowników z Polski, ale oni teraz nie wracają do Holandii" - powiedział dziennikowi "De Telegraaf" ogrodnik Rene Simons z Haaren na południu kraju. Gazeta przypomina, że praca w innych krajach UE stała się dla Polaków mniej atrakcyjna, po tym jak polski rząd zmniejszył obciążenia wobec najmniej zarabiających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI