Holandia: Wyzysk pracowników tymczasowych - media apelują do rządu

Autor: PAP 16 czerwca 2021 10:53

Holandia: Wyzysk pracowników tymczasowych - media apelują do rządu W Holandii media apelują do rządu o walkę z wyzyskiem pracowników tymczasowych/ fot. pixabay

Dziennik "NRC" apeluje we wtorek do rządu Holandii o pilne zajęcie się sprawą wyzysku migrantów zarobkowych przez agencje pracy tymczasowej. Ocenia jednak, że “zainteresowanie polityków rozwiązaniem tego problemu jest znikome”.

"To jest skandal, który nie jest poważnie traktowany przez polityków" - pisze liberalna gazeta w komentarzu redakcyjnym. Fakty są przerażające i niegodne nowoczesnego państwa - podkreśla.

"NRC" przypomina, że na początku czerwca policja odkryła i zlikwidowała obóz, w którym kilkudziesięciu Rumunów zatrudnionych przy zbiorze szparagów mieszkało w "przerażających i niebezpiecznych" warunkach. Według lokalnych władz niektórzy z nich mogli być nawet bici.

Jak twierdzi Emile Roemer, przewodniczący rządowego zespołu ds. wspierania ochrony pracowników tymczasowych, nie jest to odosobniona sytuacja. Podkreśla, że należy podjąć natychmiastowe kroki w celu ochrony migrantów zarobkowych.

"Seniorzy, imigranci z krajów arabskich, a nawet zwierzęta mają więcej orędowników w parlamencie niż migranci zarobkowi" - alarmuje dziennik przypominając, że w latach 2018-2019 do Inspektoratu Spraw Społecznych i Zatrudnienia zgłoszono 4100 zgłoszeń nadużyć ze strony agencji pracy tymczasowej.

"Jeśli rząd i pracodawcy chcą, aby działalność ekonomiczna oparta na pracy migrantów zarobkowych nie była przedmiotem dyskusji, powinni dążyć do tego, aby (praca ta) była sprawiedliwa i humanitarna" - konkluduje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI