Grupa producentów wyłudziła 82 mln zł unijnych dotacji

Autor: PAP 25 marca 2022 17:53

Grupa producentów wyłudziła 82 mln zł unijnych dotacji Grupa producentów owoców i warzyw wyłudziła 82 mln zł unijnych dotacji/ fot. shutterstock.com

Policjanci z Poznania zatrzymali 12 osób, które miały wyłudzić ponad 82 mln zł z dotacji unijnych. Mieli oni prowadzić rzekomą grupę producentów warzyw i owoców. Wśród podejrzanych są rolnicy, sadownicy a także urzędnicy.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że w miniony wtorek, działając na polecenie wydziału ds. wojskowych poznańskiej prokuratury okręgowej, funkcjonariusze KWP w Poznaniu zatrzymali w tej sprawie 12 osób.

"Ich działalność doprowadziła Skarb Państwa do straty w kwocie ponad 82 mln zł. Uzyskane w ten sposób nienależne środki publiczne miały rzekomo stanowić pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów owoców i warzyw oraz prowadzonej w tym celu działalności administracyjnej" - zaznaczył.

Wśród zatrzymanych są rolnicy, rzeczoznawcy i urzędnicy ARiMR

"Wśród zatrzymanych są producenci płodów rolnych oraz współdziałający z nimi rzeczoznawca majątkowy, a także urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu" - wskazał Wawrzyniak.

Według śledczych podejrzani w latach 2007–2012 przedkładali w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nierzetelne oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające ich rzekomą przynależność do grupy producenckiej. Dzięki temu w dziesięciu transzach uzyskali nienależne świadczenia o łącznej wartości przekraczającej 82 mln zł.

Wawrzyniak podkreślił, że proceder ułatwili urzędnicy regionalnego oddziału ARiMR oraz wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego. "Poświadczyli bowiem nieprawdę w dokumentacji kontrolnej mającej uzasadniać wypłatę poszczególnych transzy dofinansowania oraz potwierdzającej wypełnienie warunków do uznania organizacji za grupę producentów owoców i warzyw" - zaznaczył prokurator.

Pięciu rolnikom i rzeczoznawcy przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. oszustwa, a zatrzymanym urzędnikom zarzucono popełnienie fałszerstwa intelektualnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. "Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw" - wskazał prok. Wawrzyniak.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz poręczenia majątkowe w kwotach od 5 tys. zł do 200 tys. zł.

Prokuratura ustanowi przymusową hipotekę na nieruchomościach należących do podejrzanych, by zabezpieczyć ewentualny obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI