×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grupa Azoty dostała 234,2 mln zł wsparcia dla firm energochłonnych

Autor: PAP 10 marca 2023 14:09

Grupa Azoty dostała 234,2 mln zł wsparcia dla firm energochłonnych Spółki Grupy Azoty otrzymały łącznie 234,2 mln zł w ramach wsparcia dla firm energochłonnych / fot. materiały prasowe

Spółki Grupy Azoty otrzymały łącznie 234,2 mln zł w ramach wsparcia dla firm energochłonnych - poinformowała w piątek Grupa Azoty.

Grupa poinformowała, że w piątek otrzymała wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania jej wsparcia finansowego w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych związanych z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej.

Wsparcie dla sektorów energochłonnych 

"Kwota wsparcia finansowego przyznanego dla spółki wynosi 52,3 mln zł"- podano w komunikacie.

Zaznaczono, że wsparcie przyznane zostało również innym spółkom z grupy kapitałowej. "Łączna kwota przyznanego wsparcia dla spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty, tj. spółki, Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn i Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" wynosi 234,2 mln zł.

Dodano, że przyznana kwota zostanie uwzględniona w jednostkowych i skonsolidowanych wynikach I kwartału 2023 roku, poprzez zwiększenie wyniku EBITDA. Poinformowano również, że środki zostały przyznane na podstawie ustawy z dnia 29 września 2022 roku o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Firmy energochłonne złożyły wnioski na ponad 3,8 mld zł finansowego wsparcia - dowiedziała się pod koniec lutego br. PAP w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej, bo 151 wniosków złożyły duże firmy. Przedsiębiorstwa wnioskowały głównie o pomoc w wysokości do 4 mln euro.

Program związany ze wzrostami cen gazu i energii 

Na początku lutego uruchomiono nabór wniosków dla firm z sektorów energochłonnych. Program związany był z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. Został on opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Przedsiębiorstwa energochłonne mogły składać wnioski do 22 lutego.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jest operatorem programu w odpowiedzi na pytania PAP poinformował, że w ramach programu złożono w sumie 234 wnioski o wsparcie finansowe. Dodano, że zidentyfikowano 7 duplikatów wniosków.

O pomoc finansową wnioskowały głównie duże przedsiębiorstwa (151). Ponadto wnioski złożyło 66 średnich firm, 15 małych i dwa mikroprzedsiębiorstwa. Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro. Najwięcej wniosków, bo 179 dotyczyło pomocy bazowej w wysokości do 4 mln euro. W 55 wnioskach zawnioskowano o wsparcie do 50 mln euro.

NFOŚiGW poinformował ponadto, że firmy zawnioskowały w sumie o wsparcie w wysokości 3 835 701 883,07 zł. Budżet programu rekompensat dla sektorów energochłonnych wynosił 5 mld zł. Fundusz wyjaśnił, że ocena wniosków - wraz z etapem uzupełnień - będzie trwała do 14 dni. "W tym terminie zostaną zawarte również umowy o dofinansowanie. Płatności są przewidziane w terminie do 10 dni od zawarcia umów o dofinansowanie" - dodano w odpowiedzi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI