Grunty rolne przywłaszczane dla dopłat? posłowie chcą zmian przepisów

Autor: www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2021 13:13

Grunty rolne przywłaszczane dla dopłat? posłowie chcą zmian przepisów Parlamentarzyści domagają się ochrony prawnej właścicieli ziemi rolnej/fot. shutterstock.com

Parlamentarzyści domagają się ochrony prawnej właścicieli ziemi rolnej. Do resortu rolnictwa skierowana została interpelacja, w której posłowie uważają, że przez luki w zapisach prawnych pozwala się na utratę prawa własności właścicieli gruntów rolnych.

Jak czytamy w interpelacji posłów wskazują oni, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma obowiązku weryfikowania tytułu prawnego do działek rolnych deklarowanych we wnioskach o przyznanie tych płatności a płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przyznawane są na wniosek rolnika, po spełnieniu warunków do ich przyznania, nie jest natomiast wymagane przedstawienie dokumentów potwierdzających tytuł prawny do deklarowanych działek.

- Przez te zapisy często dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Mało tego, coraz częściej docierają informacje o rolnikach, którzy najzwyczajniej w świecie kradną sąsiadom pole, bo ARiMR przyznaje dopłaty bezpośrednie nie właścicielowi, a temu, kto udowodni, że to on uprawia dany obszar na dzień 31 maja roku rozliczeniowego - czytamy w interpelacji

To nie są jednostkowe przypadki a problem narasta. Za taki stan rzeczy, a w przyszłości za utratę prawa własności, odpowiada państwo polskie, gdyż do tej pory nie uregulowało tego procederu przepisami chroniącymi własność prywatną. 

Jak podkreślili posłowie, dopłaty bezpośrednie dla rolników są wypłacane od 2004 roku, mamy więc już 16 lat w wielu przypadkach nielegalnego pozbawiania korzyści majątkowych wynikających z niemożności korzystania ze swoich gruntów dla uzyskiwania zysków.  Powinno się natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby stworzyć przepisy chroniące prawo własności.

Jednocześnie wystosowano zapytanie do resortu rolnictwa, czy zostaną wprowadzone przepisy zakazujące ARiMR przyjmowania wniosków o dopłaty do gruntów na spornych własnościach i bez udokumentowanego prawa do ich użytkowania (by ograniczyć rosnące nadużycia polegające na niszczeniu cudzych upraw, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy są cichym przyzwoleniem na to, poprzez to, że wystarczy, że udowodni się, że dokonało się zasiewu na cudzej działce)?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI