×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gradobicie zmasakrowało sady na Sądecczyźnie. Sadownikom grozi bankructwo

Autor: www.sadeczanin.info 30 czerwca 2021 12:12

Gradobicie zmasakrowało sady na Sądecczyźnie. Sadownikom grozi bankructwo Po gradobiciu widmo bankructwa wisi nad sadownikami na Sądecczyźnie/ fot. shutterstock.com

Po gradobiciu widmo bankructwa wisi nad sadownikami na Sądecczyźnie - informuje serwis sadeczanin.info.

Gradowa nawałnica jaka przeszła na Sądecczyźnie połamała gałęzie w sadach, poraniła korę i pokaleczyła zawiązki owoców. Dojrzewające jabłka, które ocalały, są pokaleczone. Najbardziej ucierpiały te w okolicach Łososiny Dolnej i Tegoborzy.

– Niektóre lodowe kule miały wielkość golfowej piłki. - Czegoś takiego w życiu nie widziałem – mówi Jan Golonka, prezes grupy producenckiej Owoc Łącki.

Najpierw gradobicie zmasakrowało sady na Sądecczyźnie na początku czerwca, teraz znowu przyszła katastrofa. Gradobicie trwało ponad pół godziny.

Sadownicy są w rozpaczy. W ubiegłym roku zbiory były marne, co spowodowało, że ceny jabłek poszły w górę.  Owoce sprzedawały się słabo. Niektórym sadownikom w magazynach zalegają jabłka. Wielu rolników nie zdołało się ubezpieczyć i to nie dlatego, że nie chcieli tego zrobić, tylko nie mieli na to szansy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI