Gospodarstwa rolne będą wspierać osoby starsze i samotne? Projekt MRiRW

Autor: PAP 19 czerwca 2021 16:33

Gospodarstwa rolne będą wspierać osoby starsze i samotne? Projekt MRiRW Trwają intensywne prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego; fot. unsplash.com

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają intensywne prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego. Na bazie gospodarstw rolnych może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą m.in. osoby starsze i samotne - dodano.

"Konsorcjum w składzie: MRiRW, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, wypracowało model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Obecnie przygotowuje go do zastosowania w praktyce w Polsce" - poinformował w piątek na swojej stronie internetowej resort rolnictwa.

Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych

Jak przekazało ministerstwo, projekt "Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych" (GROWID) jest realizowany przez konsorcjum od 1 stycznia 2019 r. Odbywa się to w ramach I konkursu na projekty otwarte w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" Gospostrateg, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Głównym celem projektu jest opracowanie modelu, wzorca gospodarstwa opiekuńczego oraz przygotowanie systemu jego wdrażania w postaci strategii rozwoju gospodarstw opiekuńczych" - czytamy.

Gospodarstwa mogą tworzyć usługi 

Jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa, gospodarstwa pełniące funkcje społeczne to innowacyjne rozwiązanie, które jest coraz powszechniej stosowane w wielu krajach europejskich.

"Jego sednem jest wykorzystanie wyjątkowych miejsc, jakimi są wieś i gospodarstwa rolne do tworzenia usług dla osób wymagających wsparcia" - czytamy.

Rolnicy, udostępniając swoje siedliska osobom z zewnątrz, oferują m.in. możliwość przebywania blisko natury i doświadczania przyrody zmieniającej się wraz z rytmem pór roku; kontakt ze zwierzętami; możliwość wykonywania lekkich i przyjemnych prac; a przede wszystkim nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

Sieć wsparcia dla osób starszych i samotnych

"Na bazie gospodarstw rolnych może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą osoby starsze, doświadczające chorób, niepełnosprawności i samotne" - tłumaczy MRiRW.

W ocenie resortu, stworzenie sieci gospodarstw pełniących funkcje opiekuńcze pozwoli na "sprostanie wyzwaniom przed jakimi stoi polska wieś, które związane są ze starzeniem się społeczeństwa, koniecznością podnoszenia jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich oraz poszukiwaniem dodatkowych źródeł dochodów dla właścicieli gospodarstw rolnych".

Ministerstwo przekazało, że zakończyła się faza badawcza projektu. Kolejna faza to przygotowanie do zastosowania wyników.

"Mamy wypracowany model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Celem tej fazy jest przygotowanie do zastosowania w praktyce usług społeczno-opiekuńczych oraz opracowanie projektu nowych regulacji prawnych i budowanie poparcia społecznego dla proponowanych rozwiązań w tym prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych" - przekazało MRiRW. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI