Gembicka: Celem Polskiego Ładu dla rolnictwa jest zwiększenie dochodów

Autor: PAP 28 października 2021 10:17

Gembicka: Celem Polskiego Ładu dla rolnictwa jest zwiększenie dochodów Podstawowym założeniem przy przygotowywaniu Polskiego Ładu dla rolnictwa było zwiększenie dochodowości gospodarstw rolnych / fot. shutterstock

Podstawowym założeniem przy przygotowywaniu Polskiego Ładu dla rolnictwa było zwiększenie dochodowości gospodarstw rolnych - poinformowała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, prezentując dokument.

Chodzi o stworzenie rolnikom nowych możliwości uzyskiwania większych dochodów i ich dywersyfikację. Drugą przesłanką było wprowadzenie pewnych uproszczeń i ułatwień w funkcjonowaniu; wiele z nich jest związanych z cyfryzacją, ale też ze zmniejszaniem biurokracji. Trzecim celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju dla obszarów wiejskich - mówiła wiceminister na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Gembicka zaznaczyła, że program dla rolnictwa jest fragmentem szerszego dokumentu, który został zaprezentowany w maju tego roku. Jest to plan gospodarczej odbudowy i zarazem kompleksowa strategia przezwyciężenia skutków pandemii. Polski Ład dla rolnictwa przedstawiony został na początku października br. Zawiera on siedem spraw dla polskiej wsi, które rząd PiS chce realizować w najbliższych latach.

Zwiększenie dopłat i zmiany w systemie emerytalnym

Jedną z nich są dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Będzie ona przysługiwała dla gospodarstw od 3 ha do 30 ha. Działania te będą realizowane już od 2022 r. Będzie to możliwe w związku z przywróceniem (wycofanej w 2014 r.) uzupełniającej dopłaty podstawowej finansowanej ze środków krajowych. Na ten cel planuje się przeznaczyć 400 mln zł rocznie - poinformowała wiceminister.

Kolejne rozwiązanie to przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa. Jest ono zawarte w przygotowywanej ustawie o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Zakłada ona, że emeryt, który nie może zaprzestać działalności rolniczej ze względu na brak chętnych do przejęcia gospodarstwa, będzie mógł nadal prowadzić działalność rolniczą, a świadczenie emerytalne nie ulegnie zawieszeniu.

Ubezpieczanie upraw 

Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników to następna propozycja dla wsi. Zgodnie z nią każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu. Rolnicy będą mieli gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej. W związku z tym zwiększona zostanie w przyszłym roku pula środków na ten cel do 1,4 mld zł - podkreśliła Gembicka. Dodała, że oprócz tego powstanie Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

Kolejna propozycja to ryczałt 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego. Będą też ograniczone wymogi dotyczące budowy takiego zbiornika. Oznacza to, że każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. m kw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego

Następna propozycja zakłada bezpłatną przestrzeń targową dla rolników w miastach. Zgodnie z nią miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać płody rolne mieszkańcom. Projektowana ustawa jest już procedowana w Sejmie.

Z tą propozycją wiąże się tzw. uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD); ta ustawa też jest w pracach Sejmu. W jej ramach przewiduje się umożliwienie rolnikom sprzedaż własnej żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny, takich jak np. sklepy, restauracje lub stołówki na terytorium całego kraju, zniesienie maksymalnych limitów dotyczących zbytu żywności konsumentom finalnym czy podwyższenie kwoty przychodów zwolnionej z podatku dochodowego z 40 tys. zł. do 100 tys. zł. - wyliczała wiceminister.

Odbudowa polskiego przetwórstwa

Kolejne rozwiązanie dla wsi to 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym. Na ten cel zarezerwowane są środki w Krajowym Planie Odbudowy. Pieniądze mają być przeznaczona m.in. na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Rolnicy będą mogli otrzymywać dotacje do 15 mln zł na przetwórstwo.

W Polskim Ładzie dla wsi nie zapomina się o skutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) i odbudowie produkcji trzody chlewnej. Przewiduje się pomoc na odbudowę stada do 900 tys. zł dla rolników z obszarów objętych ASF. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026 - poinformowała Gembicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI