Francuscy rolnicy protestują przeciwko ekologicznej polityce rolnej UE

Autor: www.sadyogrody.pl / PAP 02 kwietnia 2021 15:27

Francuscy rolnicy protestują przeciwko ekologicznej polityce rolnej UE Protest francuskich rolników; fot. unsplash.com / shutterstock

Rolnicy blokują drogi i autostrady w regionach Ile-de-France i okolicach Normandii. To forma protestu przeciwko reformie Wspólnej Polityki Rolnej UE, która ma na celu pierwszeństwo w dostępie do funduszy unijnych produkcji ekologicznej.

"Chcemy ostrzec Emmanuela Macrona, bo nie podzielamy jego wizji reformy wspólnej europejskiej polityki rolnej" - wyjaśniał mediom prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin.

"Rano zmobilizowaliśmy 5 tys. rolników w ramach operacji "ślimak", zorganizowanej w dwunastu departamentach, od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France" - powiedział agencji AFP Greffin.

Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów?

Na części traktorów rolnicy zawiesili transparenty z napisem: "Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów?".

"Nie wszyscy przybyli na traktorach, istnieją różne formy mobilizacji" - informuje rzecznik FRSEA. "Wielu spotyka się ze swoimi parlamentarzystami lub prefektami, a niektórzy ruszyli samochodami, aby dołączyć do konwojów lub im towarzyszyć" - wyjaśnia rzecznik.

"Wyjeżdżając traktorami na drogi Ile-de-France, Normandii i innych regionów, chcemy wysłać ostrzeżenie do rządu przed reformą Wspólnej Polityki Rolnej UE, że daje ona pierwszeństwo produkcji ekologicznej i agroekologii w dostępie do unijnych funduszy" - tłumaczą protestujący.

31-letni rolnik Amaury Babault, który uprawia pszenicę, jęczmień i rzepak na swojej 150-hektarowej farmie w Ablis w regionie paryskim, ma nadzieję, że siódme pokolenie w jego rodziny nadal będzie mogło zajmować się rolnictwem, o ile "pan Macron za kilka lat nadal będzie chciał farmerów" - mówi Babault i dodaje, że jeśli straci "80 euro na hektarze" z pomocy z WPR, to będzie otrzymywał 12 tys. euro mniej każdego roku, co oznacza problemy finansowe dla całego jego gospodarstwa.

"Chcemy autonomii żywnościowej, chcemy importować mniej produktów pochodzących z Chin zwłaszcza w pandemii koronawirusa" - mówi dziennikowi "Ouest France" Babault.

Ekologiczne polityka UE

Z opublikowanego w marcu przez Komisję Europejską planu działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej wynika, że jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.

Bezpośrednio zachętą do zmiany profilu produkcji pozostaje wspólna polityka UE. Obecnie na wsparcie rolnictwa ekologicznego przeznacza się w ramach WPR około 1,8 proc. środków (7,5 mld euro). Przyszła WPR będzie obejmować ekoprogramy, które - w zależności od wyniku negocjacji w sprawie WPR - będą dysponowały budżetem w wysokości od 38 do 58 mld euro w latach 2023-2027.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI