Francja: protest rolników przybiera na sile. Policja użyła gazu łzawiącego

Autor: www.sadyogrody.pl / PAP 07 kwietnia 2021 16:47

Francja: protest rolników przybiera na sile. Policja użyła gazu łzawiącego Protest francuskich rolników przybiera na sile; fot. shutterstock.com

Po świętach trwa strajk francuskich rolników. Policja użyła gazu łzawiącego, rolnicy podpalili barykady.

„Uratuj swojego chłopa”; „Rolnicy w niebezpieczeństwie”; „Macron, nie bądź głupi. Wkrótce wybory” – z takimi transparentami kilkuset rolników demonstrowało we wtorek w Dijon przeciwko reformom polityki rolnej UE. 

Około 300 traktorów i 400 demonstrantów protestowało przed Regionalną Dyrekcją ds. Środowiska, Planowania i Mieszkalnictwa, a następnie przedarło się przez bramę wjazdową i podpaliło stos obornika, opon i słomy - podaje dziennik "Le Figaro".

Podczas demonstracji zaatakowany został również fotograf agencji AFP.

Rozproszeni gazem łzawiącym demonstranci chcieli udać się na Place de la Republique w centrum Dijon, ale uniemożliwiła im to policja, która ponownie użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano kilku demonstrantów.

W przedświąteczny piątek rolnicy blokowali drogi i autostrady w regionach Ile-de-France i okolicach Normandii. 

Przeciw eko

Francuscy rolnicy protestują przeciwko reformie Wspólnej Polityki Rolnej UE, która ma na celu pierwszeństwo w dostępie do funduszy unijnych produkcji ekologicznej.

Szczegóły przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która wejdzie w życie w 2023 r., wciąż są negocjowane w Brukseli. Francja pracuje obecnie nad swoim narodowym planem strategicznym (PSN), wariantem przyszłej WPR, którą musi przedstawić Komisji Europejskiej w czerwcu.

Z opublikowanego w marcu przez Komisję Europejską planu działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej wynika, że jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.

Bezpośrednio zachętą do zmiany profilu produkcji pozostaje wspólna polityka UE. Obecnie na wsparcie rolnictwa ekologicznego przeznacza się w ramach WPR około 1,8 proc. środków (7,5 mld euro). Przyszła WPR będzie obejmować ekoprogramy, które - w zależności od wyniku negocjacji w sprawie WPR - będą dysponowały budżetem w wysokości od 38 do 58 mld euro w latach 2023-2027.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI