×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Finansowanie wspólnej polityki rolnej. Kiedy rząd zajmie się projektem ustawy?

Autor: PAP 02 stycznia 2023 13:02

Finansowanie wspólnej polityki rolnej. Kiedy rząd zajmie się projektem ustawy? Rząd we wtorek m.in. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027/ fot. shutterstock

Mechanizm wyprzedzającego finansowania ma być częściej stosowany i dotyczyć będzie m.in. zwiększania konkurencyjności gospodarstw rolnych czy inwestycji w alternatywne źródła energii - zakłada projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027, którym we wtorek ma się zająć rząd.

Ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 ma m.in. służyć stosowaniu unijnych przepisów w zakresie m.in. wskazania organów odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu finansowania i monitorowania programów i płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, uregulowaniu zasad przepływu środków na jej realizację, warunków wypłaty wyprzedzającego finansowania z budżetu państwa.

Projekt ustawu o finansowaniu wspólnej polityki rolnej

Nowe przepisy będą obowiązywać w okresie programowania 2023-2027, ale zgodnie z zasadą n+2, do końca 2029 r.

Nowe przepisy mają też określić właściwości organów w zakresie uruchamiania środków z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów (EFRROW).

Projekt zakłada, że środki pochodzące z EFRG i EFRROW będą przekazywane agencji płatniczej (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) na wniosek ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję płatniczą.

Nowe prawo przewiduje, że pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane agencji płatniczej w formie dotacji celowej przez Ministra Rolnictwa. Warunki przekazywania tych środków będą określone w rozporządzeniu.

Projekt zakłada ponadto, że zaliczki dla interwencji będą wynosić 50 proc. przyznanej kwoty. Zgodnie z uzasadnieniem, wyprzedzające finansowanie z budżetu będzie realizowane w formie pożyczek z BGK. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI