Europol: Wyzysk pracowników sezonowych w winnicach na terenie UE

Autor: PAP 06 października 2021 09:10

Europol: Wyzysk pracowników sezonowych w winnicach na terenie UE Unijne organy ścigania przeprowadziły inspekcje w setkach miejsc zajmujących się uprawą winorośli i produkcją wina. / fot. shutterstock

Wśród pracowników sezonowych w winnicach na terenie UE odnaleziono ofiary handlu ludźmi, a ich praca odbywała się w złych warunkach i za niską płacę - poinformował Europol we wtorkowym komunikacie. Unijne organy ścigania przeprowadziły inspekcje w setkach miejsc zajmujących się uprawą winorośli i produkcją wina.

Policyjna agencja Unii Europejskiej zidentyfikowała 54 osoby podejrzane o handel ludźmi we Włoszech, Francji, Hiszpanii i na Litwie; osiem osób aresztowano we Francji, cztery w Hiszpanii. Wszczęto 126 śledztw w sześciu państwach, większość we Francji.

W rezultacie przeprowadzonych 9-16 września inspekcji w winnicach, służby podejrzewają, że ponad 250 osób mogło paść ofiarą wyzysku. "Wyzyskiwanie pracowników to bardzo dochodowa działalność kryminalna" - oświadczył Europol.

Podczas jednej z operacji we Francji rozbito siatkę przestępczą, której działalność pozbawiła pracowników, ale także urząd podatkowy około 5 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI