×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Energia dla wsi - rusza nabór wniosków. Dla kogo, na co, na jakich zasadach?

Autor: PAP 25 stycznia 2023 08:08

Energia dla wsi - rusza nabór wniosków. Dla kogo, na co, na jakich zasadach? Na południu Kazachstanu pod ciężarem śniegu zawaliły się szklarnie a rośliny zamarzły. / fot. kt.kz

Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Całkowity budżet programu to 1 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak wskazało ministerstwo klimatu, program "Energia dla wsi" jest ważnym krokiem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, a także kompleksową formą wsparcia budującą samowystarczalność energetyczną dla ich mieszkańców.

"W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom - mówi o idei programu cytowana w komunikacie resortu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Energia dla wsi - kto może ubiegać się o dofinansowanie i na co? 

O dofinansowanie będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne - te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Przewidziane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

Dofinansowanie do fotowoltaiki i turbin wiatrowych 

W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 25 mln zł), a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Ta nowa forma wsparcia została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Energia dla wsi - do kiedy nabór? 

Wnioski w ramach programu "Energia dla wsi" przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, dostępny na stronie: https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Szczegółowe informacje nt. naboru wniosków i regulamin programu znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-wnioskow-2023-energia-dla-wsi

Kontakt do koordynatora programu "Energia dla wsi": energiadlawsi@nfosigw.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI