Duda: Silny sektor rolny zapewnieni bezpieczeństwo żywnościowe

Autor: PAP 26 października 2021 12:13

Duda: Silny sektor rolny zapewnieni bezpieczeństwo żywnościowe Andrzej Duda / fot. shutterstock

Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście prezydent Andrzej Duda.

"W tym kontekście cieszy mnie, że jednym z tematów Szczytu jest zabezpieczenie produkcji białka paszowego. Polska postrzega tę kwestię za kluczową dla budowy bezpieczeństwa żywnościowego oraz zmniejszenia uzależnienia Unii Europejskiej od importu białkowych materiałów paszowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ryzyk wynikających z zaburzeń w łańcuchach dostaw" - czytamy w liście na Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza.

Prezydent zwraca uwagę, że Trójmorze to olbrzymi potencjał - 112 mln mieszkańców oraz 30 proc. terytorium Unii Europejskiej.

"Region ten przyczynia się w znaczącym stopniu do rozwoju gospodarczego Europy. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej tempo wzrostu PKB państw Trójmorza wyniesie średnio 4,94 proc. w 2021 roku oraz 4,84 proc. w 2022 roku. Państwa regionu są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania. Doskonała współpraca trójmorska na szczeblu prezydentów jest obecnie uzupełniana przez ścisłą współpracę na szczeblu rządowym oraz regionalnym" - czytamy.

Według prezydenta, nowa Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej będzie skoncentrowana na kwestiach związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatu.

Zdaniem głowy państwa realizacja tych ambitnych celów środowiskowych wydaje się być niemożliwa do zrealizowania bez zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych zarówno w zakresie ochrony gleby, doboru gatunków i odmian roślin jak i nowatorskiego podejścia do ochrony roślin, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony integrowanej oraz biologicznej.

"Trudno sobie wyobrazić realizację prośrodowiskowych działań w rolnictwie bez stosowania odpowiednich płodozmianów, czyli logicznego następstwa roślin na konkretnych rodzajach gleb. Szczególną rolę w nowoczesnym rolnictwie zrównoważonym powinny pełnić rośliny bobowate, które pozostawiają znakomite stanowiska dla roślin następczych, a jednocześnie dostarczają znakomitego białka pomocniczego do produkcji pasz" - napisał prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI