Dotacje do wymiany dachów z azbestu: Więcej takiego naboru nie będzie

Autor: PAP 20 listopada 2022 10:52

Dotacje do wymiany dachów z azbestu: Więcej takiego naboru nie będzie Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nabór w ramach Krajowego Planu Odbudowy o wsparcie finansowe na wymianę pokryć dachowych. / fot. shutterstock

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nabór w ramach Krajowego Planu Odbudowy o wsparcie finansowe na wymianę pokryć dachowych. Rolnicy złożyli 47 tys. wniosków na kwotę 588 mln zł - poinformował w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak zaznaczył szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kwota o dofinansowanie wymiany pokryć dachowych, o którą wnioskowano w ramach KPO, wielokrotnie przekraczała środki finansowe przeznaczone nie tylko na pierwszy nabór, ale również kwotę przeznaczoną na ten cel we wszystkich naborach.

Na wymianę pokryć dachowych resort rolnictwa przeznaczył ok. 350 mln zł. Tymczasem w przeprowadzonym naborze złożono wnioski na łącznie 588 mln zł.

Przesunięcia w ramach Krajowego Plany Odbudowy

"Pragnę uspokoić tych wszystkich, którzy złożyli wnioski, postaramy się dokonać przesunięć z innych działań w ramach Krajowego Plany Odbudowy" - zapowiedział wicepremier Kowalczyk. Zastrzegł zarazem, że następnych naborów na to działanie raczej już nie będzie.

Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, zainteresowanie tym działaniem było duże - pierwszego dnia naboru wpłynęło 315 wniosków, a w dwóch ostatnich dniach - prawie 23 tys. Najwięcej chętnych na wymianę dachów jest w woj. mazowieckim (9,9 tys. wniosków) i lubelskim (8,7 tys.), a także świętokrzyskim, łódzkim i podlaskim. Łącznie wpłynęło 47 tys. wniosków.

Minister zauważył, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) może nie dotrzymać miesięcznego terminu na wydanie decyzji ze względu na duża ilość wniosków, ale - jak mówił - "postaramy się, by Agencja rozpatrzyła te wnioski jak najszybciej".

Nabór wniosków na wymianę pokryć dachowych 

Nabór na wymianę pokryć dachowych w ramach KPO rozpoczął się 17 października i trwał do 15 listopada. Chodzi o dachy znajdujące się na budynkach służących do produkcji rolniczej, których pokrycie zawierało azbest. O dotację na ten cel mógł ubiegać się rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie i jest właścicielem budynku. Wysokość wsparcia wynosi 40 zł/mkw., jednak nie więcej niż 20 tys. zł (tj. do 500 mkw. pokrycia dachowego). Wymiana musi dotyczyć całego dachu.

Wnioski za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) przyjmowała ARiMR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI