Dotacje do wymiany dachów z azbestu - ile wniosków złożono?

Autor: PAP 08 listopada 2022 15:49

Dotacje do wymiany dachów z azbestu - ile wniosków złożono? Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu. Jakie zainteresowanie?/ fot. shutterstock

Trwają cztery nabory wniosków o pomoc w ramach Krajowego Planu Odbudowy; największą popularnością cieszy się wsparcie dotyczące wymiany dachów, złożono ponad 10,3 tys. wniosków o dotację. Nabór na to działanie kończy się 15 listopada - przypomina ARiMR.

Zgodnie z informacją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 18 listopada ARiMR będzie przyjmowała wnioski na inwestycje w przetwórstwo, a do końca grudnia 2023 wnioski dotyczące finansowania wymiany słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu.

Nabory wniosków rozpoczęły się 17 października 2022 r.

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu - ogromne zainteresowanie

Największym zainteresowaniem cieszy się pomoc na wymianę azbestowych pokryć dachowych. Chodzi o dachy znajdujące się na budynkach służących do produkcji rolniczej. Maksymalna powierzchnia, do której rolnikom przysługuje wsparcie, wynosi 500 mkw., a stawka pomocy to 40 zł/mkw. Wymiana musi dotyczyć całego dachu. Do Agencji, do 7 listopada wpłynęły 10343 wnioski na kwotę 132,5 mln zł, dotyczące dofinansowania na wymianę pokryć dachowych z azbestu.

Wsparcie dla rolników i rybaków z ARiMR

ARiMR do 18 listopada będzie przyjmować wnioski o wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury. Ma ono charakter refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych. Przewidziany limit pomocy dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 3 mln zł, dla małych przedsiębiorstw - 10 mln zł, a gdy beneficjentem chce się stać średnie przedsiębiorstwo - 15 mln zł.

Wsparcie mogą również otrzymać rolnicy i rybacy w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury. W tym przypadku wnioski są także przyjmowane do 18 listopada br. Wsparcie jest udzielane do wysokości 500 tys. zł.

Do 7 listopada od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu wpłynęło 190 wniosków na ponad 618,8 mln zł. Natomiast rolnicy i rybacy, którzy planują działalność przetwórczą, złożyli 48 wniosków na ponad 12 mln zł.

Wymiana słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

W działaniu polegającym na wymianie słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu plantatorzy mogą uzyskać pomoc maksymalnie do 5 ha upraw. Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na kompozytowe czy betonowe, a także od tego czy odbiorca końcowy pomocy jest młodym rolnikiem.

Wnioski o pomoc można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI