Dopłaty do węgla: Ceny wrócą do poziomów sprzed podwyżki?

Autor: PAP 08 czerwca 2022 20:04

Dopłaty do węgla: Ceny wrócą do poziomów sprzed podwyżki? Rząd przewiduje dopłaty dla pośredników sprzedających węgiel / fot. shutterstock

Rząd przewiduje dopłaty dla pośredników sprzedających węgiel; cena węgla powinna być w okolicy ceny sprzed zwyżki, czyli 800-1000 zł - powiedział w Studiu PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w odpowiedzi na rosnące ceny węgla rząd wprowadzi rozwiązania mające obniżyć jego cenę dla końcowego odbiorcy. "Chcemy, żeby ta cena była w okolicy ceny sprzed tej szaleńczej zwyżki, wtedy ten węgiel kosztował 800-1000 zł" - powiedział.

Pośrednicy będą sprzedawań węgiel taniej 

Zapytany o to, czy rząd przewiduje dopłaty dla pośredników, powiedział że "ta różnica będzie kompensowana". Dodał, że zostało to ustalone na wtorkowej Radzie Ministrów. "Będą wprowadzone rozwiązania które dadzą możliwość również pośrednikom sprzedawania węgla po tej cenie, którą zaoferowałaby Polska Grupa Górnicza" - podkreślił.

Dopłaty do węgla 2022 - będzie wsparcie?

Wicerzecznik przypomniał że obecna wysoka cena węgla to "pokłosie tego, że wprowadziliśmy embargo na rosyjski węgiel (…) aby nie finansować wojny Putina". "Nie chcemy mieć na rękach krwi Ukraińców. Zostało to ustalone na wtorkowej Radzie Ministrów.

Ułatwienia w zakupie węgla 

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział, że przygotowywany jest projekt ustawy mającej na celu ułatwienie kupna m.in. węgla; zostanie on przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Sobolewski dopytywany o szczegóły projektu oraz - że według słów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy projekt nie będzie dotyczył dopłat dla osób ogrzewających domy za pomocą węgla, tylko dopłat dla składów węgla, by mogły go taniej sprzedawać - odparł, że nie chce wchodzić w szczegóły i w rolę minister Moskwy.

"To będzie przedstawione, mam nadzieję, że będzie to uregulowane tak, by ludzie mogli kupić węgiel w cenie niewiele różniącej się od tej, za którą mogli kupić węgiel przed tym kryzysem, przed tym jak zaczęła cena węgla nagle rosnąć" - zaznaczył.

Na wtorkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem - mówiła m.in. o problemie z dostępnością węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zapowiedziała, że aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych, przekierowany zostanie cały polski węgiel, jaki jest dostępny - zwiększając też wydobycie - "właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników". Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel.

Poinformowała ponadto, że rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po "akceptowalnej cenie". "Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej - na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach" - poinformowała.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI