×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dopłaty do nawozów 2023. Kiedy nabór, jaka wysokość wsparcia?

Autor: Wielkopolska Izba Rolnicza 25 maja 2023 10:56

Dopłaty do nawozów 2023. Kiedy nabór, jaka wysokość wsparcia? Wniosek o dopłaty będzie mógł złożyć rolnik, który kupił nawóz w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. / fot. shutterstock

23 maja br. Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 1 mld euro w kontekście wojny Rosji z Ukrainą i z tej puli zostaną środki zostaną przeznaczone na przekazanie dopłat do nawozów dla rolników.

Dopłaty do nawozów 2023. Jaka wysokość wsparcia? 

Wniosek o dopłaty będzie mógł złożyć rolnik, który kupił nawóz w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Wielkopolska Izba Rolnicza apelowała poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych o wydłużenie tego okresu do 15 maja br. 

Jak wynika z zapowiedzi rządu rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do powierzchni 300 ha.

Dopłaty do nawozów 2023. Jakie nawozy nie będą dofinansowywane? 

Załącznikiem do wniosku będą imienne faktury zakupu nawozów lub duplikat, albo inne dokumenty potwierdzające zakup nawozów, jednak muszą się tam znaleźć dane wnioskującego. Dopłatami do nawozów nie zostały objęte: wapno nawozowe, wapno nawozowe zawierające magnez. Mocznik załapie się na dopłaty, tylko gdy został zakupiony w formie granulowanej i zawiera inhibitor ureazy, lub posiada powłokę biodegradowalną.  Na ten moment nie do końca wiadomo, czy dopłaty otrzymają rolnicy, którzy zakupili RSM.

Dopłaty do nawozów 2023. Do kiedy nabór wniosków? 

Nabór będzie ogłoszony niebawem i ma potrwać do 14 lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI