×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dopłaty bezpośrednie już ruszyły. Kto i o co może się starać?

Autor: PAP 21 marca 2023 17:47

Dopłaty bezpośrednie już ruszyły. Kto i o co może się starać? Od 15 marca br. rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. / fot. shutterstock

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformował resort rolnictwa. Od 15 marca br. rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie.

Dopłaty bezpośrednie - o co mogą wnioskować rolnicy? 

W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą na jednym wniosku aplikować o dopłaty do ziemi oraz o płatność redystrybucyjną (dopłata dodatkowa do 30 ha) oraz płatność dla młodych rolników. Ponadto rolnicy mogą starać się o dopłaty w ramach 6 ekoschemtów, jak również o dopłaty związane z produkcją (tj. np. dopłaty do krów, kóz, pomidorów truskawek czy roślin strączkowych) oraz o wsparcie w ramach interwencje (działań) rolno-środowiskowo-klimatycznych, w tym o płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW).

Kampania naboru tych wniosków już się rozpoczęła 15 marca i potrwa do 15 czerwca.

Wsparcie dla pszczelarzy - jaka wielkość pomocy? 

Jako pierwsze działanie w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, poza dopłatami bezpośrednimi, ruszy wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski będzie można składać już od 3 kwietnia br. Dofinansowanie będzie dotyczyło inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych; zwalczania warrozy; pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół.

Ogólna pula środków przeznaczona na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023 wynosi ok. 47 mln zł, najwięcej pieniędzy trafi na modernizację gospodarstw pasiecznych.

Premie dla młodych rolników, pomoc dla małych gospodarstw - od kiedy wnioski? 

Natomiast uruchomienie naborów na inne interwencje odbędzie się w II połowie br. I tak według orientacyjnych terminów podanych przez ARiMR, w ramach interwencji inwestycje i rozwój gospodarstw jako pierwsze będzie można składać wnioski o premie dla młodych rolników - od 30 czerwca br.; od 1 sierpnia, na pomoc dla małych gospodarstw; od 23 października - na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja); 16 sierpnie - inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, a od 15 listopada na inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje sektorowe na rynku owoców i warzyw - kiedy wnioski? 

Od 2 października przewidywane jest uruchomienie naboru wniosków na interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw. A od 7 sierpnia możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.

Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027). Udostępniła go na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Realizacja planu Strategicznego - jakie kwoty wsparcia? 

Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich uzupełnione o współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro. W sumie wydatki na wspólną politykę rolną w naszym kraju wyniosą ponad 25 mld euro.

Harmonogram jest dostępny na stronie ARiMR oraz w załączniku poniżej tekstu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI