Dopłata dodatkowa na poziomie 40-41 zł na ha

Autor: PAP 20 stycznia 2022 16:04

Dopłata dodatkowa na poziomie 40-41 zł na ha Będą dodatkowe środki dla rolników w ramach dopłat bezpośrednich / fot. shutterstock

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do ustawy dotyczącej płatności uzupełniającej. Wprowadza on dodatkową dopłatę do płatności bezpośrednich, co zwiększy dochody rolników. Na ten cel jest 400 mln zł.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dodatkowe fundusze dla rolników w ramach dopłat

Uchwalone przepisy pozwolą na wypłatę dodatkowych środków rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich już od kampanii 2022 r. Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla ponad 60 proc. rolników. Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z potrzebą wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 -- poinformował na wtorkowym posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Dopłata dodatkowa na poziomie 40-41 zł na hektar

Jak mówił, resort rolnictwa szacuje, że dopłata dodatkowa będzie na poziomie 40-41 zł na hektar. Dopłatą tą zostanie objęte ponad 1 mln rolników tj. ok. 60 proc. gospodarstw.

Co do zasady uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych.

Szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności zostaną określone w rozporządzeniu.

Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2022 r. Termin ten odpowiada dacie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI